Küfürlü komisyon

Köken sorgulaması
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Araştırma Komisyonu'nda 'diyalog sorunu' sürüyor. AKP'li Cemal Yılmaz Demir, Eğitim Fakültesi Dekanı Bilal Dindar'a, "Gürcü müsünüz? Mikeladze soyismini kullanıyor musunuz?" diye sormuş; Yanıt: "Gürcüyüm evet, ama soyadım Dindar."
'Bu bölücülüktür'
CHP'li Nurettin Sözen dünkü toplantıda, geçen hafta Dindar'a sorulan soruların bölücülük anlamına geldiğini söyledi. Demir, Sözen ve CHP'li Mustafa Özyurt atışırken, AKP'li Rıdvan Köybaşı Özyurt'a, "Sen sus, karışma pek!" diye çıkışınca ortalık karıştı ve CHP'li üyeler komisyonu terk etti.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'yle ilgili araştırma komisyonunda, bilgisine başvurulmak üzere davet edilen dekanlara AKP'lilerin yönelttikleri sorulara köken de eklendi.
Komisyon üniversitede kamu kaynaklarının usulsüz kullanımı ve kadrolaşma iddialarını araştırmak üzere kuruldu. Komisyonun geçen hafta yaptığı toplantıda, AKP'liler, Gürcü milliyetçiliği yaptığı yolunda iddialar olduğu söylenilen dekana kökeniyle ilgili sorular yöneltti.
Tutanaklara göre komisyon başkanı AKP Samsun vekili Cemal Yılmaz Demir ile Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Bilal Dindar arasındaki 'köken' sorgulaması şöyle:
Demir: Siz Gürcü müsünüz?
Dindar: Evet.
Demir: Mikeladze soyismini kullanıyor musunuz?
Dindar: Hayır. O Gürcüce sülalemdir benim. Ben Bilal Dindar'ım, 63 yaşındaki insan, Bilal Dindar. Çok enteresandır, bunların buraya kadar gelmiş olması...
Demir: Böyle bir şey var mı, yok mu?
Dindar: Türkiye'de Başbakan söylüyor 30 farklı etnik köken vardır. Ben de Gürcüyüm doğru.
Demir: Türkiye'den bir kısım öğrencilerin Gürcistan'da okutulması, Gürcistan'dan bir kısım öğrencilerin Türkiye'de okutulmasıyla ilgili bir gayretiniz, çalışmanız veya bir faaliyetiniz oldu mu veya vatandaşlıklara geçirilmekle ilgili.
Dindar: Vatandaşlığa geçirilme... Yasal hakkı, geçerse geçer... Beş yıl karşılıklı öğretim değişimi, oraya araştırma yapmak için ben gideceğim, arkadaşlar da gidecek. Üniversitenin görevi zaten budur.
Demir: İsmet Dindar neyiniz?
Dindar: Amcamın oğlu.. Çok enteresan bunların sorulması.
Demir: Burada enteresan bir şey yok, her şeyi sorarız...
Komisyonda dün de Diş Hekimliği Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü dinlendi. Toplantının başında CHP'li Nurettin Sözen, geçen haftaki köken sorgulamasına gönderme yaparak, "Geçen hafta yoktum ama tutanaklardan okudum. Bu tür sorular etik kurallara uygun değil hatta yasal değil ve bölücülük anlamına gelir" dedi. AKP'li Demir ise, "Ben yasal sınırlarımı biliyorum" karşılığını verdi. Ardından CHP'li üyelerin çalışmalarından övgüyle söz ettikleri Köprülü'ye AKP'liler, "Öğretim üyelerini üniversiteden neden attınız?" diye sordu.
CHP'li Sözen, yine araya girerek, "Terminolojiyi bilmiyorsunuz. Atılma değil. Görev süreleri bitmiş. Rektörlük süreyi uzatmamış" derken, CHP'li Mustafa Özyurt "Taraf tutar gibi soru soruyorsunuz, sorularınız objektif olmalı" karşılığını verdi.
CHP'liler toplantıyı terk etti
Tartışma sürerken "Burası mahkeme değil" diyen CHP'li Sözen, AKP'li komisyon başkanı Cemal Yılmaz Demir'in "Niyetiniz burayı sabote etmek mi?" sorusuna "Bu değerlendirme milletvekili sıfatına yakışmıyor, size yakışıyor olabilir ama bize yakışmıyor" diye çıkıştı. AKP'lilerin "Bizi küçümsüyorsunuz, her şeyi siz biliyorsunuz" itirazıyla süren söz düellosunda, AKP'li Rıtvan Köybaşı'nın CHP'li Özyurt'a "Sen sus! Sen karışma pek" diye bağırdığı aktarıldı. Bunun üzerine "Bu komisyonda çalışılmaz" diyerek toplantıdan ayrılan CHP'lilerin gelişmeleri grup başkanvekili Kemal Anadol'a aktardığı ve bir rapor verecekleri belirtildi.