Kültür bütçesinde darbe tartışması

Turizm ve Kültür Bakanlığı bütçesinde yargıya müdahale ve darbe çağrısı tartışmaları yaşandı. AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, CHP'yi yargıya müdahale etmek ve CHP lideri Deniz Baykal'ı da darbe çağrısı yapmakla suçladı.

ANKARA - Turizm ve Kültür Bakanlığı bütçesinde yargıya müdahale ve darbe çağrısı tartışmaları yaşandı. AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, CHP'yi yargıya müdahale etmek ve CHP lideri Deniz Baykal'ı da darbe çağrısı yapmakla suçladı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, bütün halktan "Cumhuriyetin kaderine el koymalarını" istediklerini, bunun da doğal olduğunu söyledi.
Turizm ve Kültür Bakanlığı bütçesi TBMM'de kabul edildi. AKP'li Akbulut konuşmasında Baykal'ın ve CHP'lilerin açıklamalarının yargıya müdahale olduğunu öne sürdü. Akbulut, TÜSİAD'ın TBMM, hükümet ve yargıyı pervasızca eleştirdiğini ileri sürerek, "Şiddetle kınıyorum. Yapılan haddini bilmezlik ve büyük saygısızlık" dedi.
Akbulut'a yanıt veren CHP'li Koç, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, Hükümet Sözcüsü koltuğuna da sahip olmasının bizzat yargıya müdahale olduğunu savunarak, şöyle dedi:
"Meclis Başkanı'nın, Başbakan'ın açıklamalarını çabuk unuttunuz. Hiç görevleriyle ilgili olmayan konularda, doğrudan yargıya müdahale olacak konuşmalarını unuttunuz. Baykal o açıklamayı yaptı ben de aynısını söylüyorum. (Akbulut 'demokraside böyle bir şey var mı?' diye bağırınca) Çare demokrasidir, çare sandıktır. Geldiğiniz gibi gideceksiniz. Hiç söylenen sözleri de başka yerlere çekmeyin."
'Bakan Koç'un dili tutuldu'
CHP'li Osman Kaptan ise, Turizm Bakanı Atilla Koç'u alkol yasağında tepkisiz kalmakla suçlarken, "Son içki yasağı, Almanya ve ABD dışında Rusya'da ve diğer yerlerde bile tartışılırken bizim Turizm Bakanımızdan ses çıkmıyor, tık yok. Sanki bakan dilini yuttu" dedi.