Kürt petrolü için yeni hat kurulacak

Kürt petrolü için yeni hat kurulacak
Kürt petrolü için yeni hat kurulacak
Türkiye ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi, Kuzey Irak petrollerini dünya pazarına açmak için yeni bir petrol boru hattı inşa edilmesi konusunda görüş birliğine vardı. İlk kazmanın bu yılın sonunda veya 2014 yılı başında vurulması planlanıyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde çözüm süreci ve enerji konularının üzerinde durulduğu ifade edildi. Barzani, Türk makamlarına 1991’deki Körfez savaşının ardından Türkiye ’nin Kürtlere kapısını açtığını hatırlatarak, “Saddam’ın zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığındık. Türkiye yıllarca bize ağabeylik yaptı. Şimdi Suriye’de benzer bir kriz yaşanıyor. Oradaki Kürt kardeşlerimizi ihmal etmeyeceğinizi umuyoruz” dedi.

Neçirvan Barzani’nin temasları sırasında Kürt petrollerinin pazarlanması için de önemli bir adım atıldı. Mevcut boru hattına paralel yeni bir petrol boru hattının inşa edilmesi için taraflar mutabakata vardı. Hattın yapımına bu yılın sonunda veya 2014 yılı başında başlanacağı belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/114452911445298

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kürt petrolü icin yeni hat.... - miskin2

  ne zamandan beri irak petrolü kürt petrolü oldu onu anlayamadim yoksa BOP sahiden gerceklesiyormu? israil amerika ortadoguyu parselledimi?

  DEVLET - HARAYDIN

  Devlet içinde özerk bölge ortaçağ kafası ürünüdür. demokratik eşit dünyaya engeldir. Bunu teşvik edecek garabet uygulamaları insanlığa hizmet etmez. Bu yanlışdan dönmenin ilk şartı bu tür uygulamaların devlet onayından geçmiş olmasıdır. Devlet özerk yönetime böyle bir yetki devrettiyse bu anlaşmalar yapılabilir yada devlet onayladıysa. Böyle bir yetki devri ve onay yoksa bu tür korsan uygulamalar insanlığa, demokrasiye, müslümanların kardeşlik ve huzuruna darbe vurmak demektir, kimsenin buna hakkı olamaz.

  önce insan'a - likapa

  yıllar önce saddamın zulmü karşısında çil sürüsü gibi etrafa serpilen kuzey ıraktaki kürtleri sen göremedin herhalde, sanırım yaşın müsait değil.neçirvan barzani ve benim yaşım müsait ve kürtlerin o çaresiz günlerini gördüm.senin şimdi tuzun kuru tabi, barzani sadece nankörlük etmemiş hepsi bu.kaldı ki çok erken gelin güvey olmaya gerek yok yarın ne olur hiç belli olmaz, kimbilir belki yine birileri kürtlerin kafasına yarın binerse sığınacakları tek yer yine türkiye olacaktır. bu tarih boyunca böyle olmuştur bilmiş ol.

  SAYIN NECIRVAN BARZANI - Önce insan

  Bu yazıyı okuduğumda ınanın içim gitti. Hudutların Ortadoğu,da yeniden çizildıği ve konjonktürün kurtlerin lehine işlediği bir dönemde, başbakanı olduğu halkı adına baska bir ülkenin başbakanından ağabeylik dileyen bir başbakan ancak kürtlerden çıkar. Buda sayın Neçirvan Barzani sayesinde biz kürtlerin bir yüzkarası olarak tarihe geçmiş oldu. Güney kürtlerinin geleceğine ipotek koyan bu aşiret yöneticilerinden ancak bu kadar beklenir doğrusu. Türkiye tarafından bizat silahlandırılıp batılı kürt kardeşlerimizin üstüne sürdürülen alqaıde katillerine karşı kahramanca savaşan Batı Kürdistanlı kardeşlerimizin hiç kimsenin ağabeyliğine ihtiyacı yoktur. Mademki başka bir devletin başbakanına yalvaracak kadar Batı Kurdistan,lı kürt kardeşlerini düşünüyorsun. Neden senin başbakanı olduğun kürt hükümeti Semalka sınırkapısını kapattı Sayın Barzanı? AKP hükümetinden neyin karşılığında yeni bir petrol boru hattı sözünü aldınız. Kurt Ulusal Konferansının çarkına çomak koymak bu boru hattı anlaşmasına dahilmidir?

  bir şeylerden habersiz - genco940

  Herşey iyi güzelde yine onun bunun işine karışmak neyin nesiki. PYD suriye sınırındaki tutumuna oldu bittiye gelmeyiz diyeceksin, sonra kalkıp Bağdat yönetimini kale almayıp, kuzey ırakla anlaşmalar yapıp, borular döşeyeceksin. Sonrada olacağına bak biz kimsenin iç işlerine karışmıyoruz diyeceksin. Ama görürnen oki amiyane tabirle yedirmezler haberin olsun. Mutabakat şart, tek taraflı yürümez.

  okuyucu diline dikkat - HDI

  ozellikle kurd okuyucular rasinda sanki siyasetci gibi konusmak cok yayginlasti. bu saglikli bir belirti degil. kardesim siyaseticinin dilini ana sayfalarda zaten okuyiruz. kasmayin kendinizi, bayrak hasasiyetini dile getiren kurd turkiyenin Basur dan kazandigi para sanki onun cebine giriyormus gibi konusuyor, Turkiye de kurdlerin temel problemi cozulmus gibi. her ulusal mesele eninde sonunda kaynaklarin paylasimindaki problemden cikar. ben bir kurdum, Guney kurdistan dan resmi KRG yi temsil eden bir siyasetciye saygi bana da saygi demektir. bayrak bu temsiliyetin sembolu (kutsallik yuklemeden), sen orda takmam senin sembomunu demekle ne gibi bir sinyal veriyorsun? Necirvan siyasetci o an icin bunu takmayabilir. ben siyasetci degil siradan bir bireyim, ben takarim-bu saygisizliktan da soyle bir mantikli sonuc cikariririm: bu adamlarin bize insan layik saygi gostermeye niyeti yok. vermek istediginiz mesaj bu mu?bu ise acikca yuzumuze soyleyin. belkide soyluyorsunuz biz algilamiyoruz. kurdlerde algilamada bir problem var. uzum uzume baka baka kararir. oteki uzum de turkler tabbi. okuyucu kasma kendini burasi siradan insanin serbest dusuncesini ogrenme imkani veren bir yer olursa ilginc olur. komik siyasetci kopyalari hosh olmuyor.

  Cok Aciklayici - aliselvi

  Hayatimda okudugum en kisa ve ayni zamanda en aciklayici haber bu haber..