Kürt petrolü için yeni hat kurulacak

Kürt petrolü için yeni hat kurulacak
Kürt petrolü için yeni hat kurulacak
Türkiye ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi, Kuzey Irak petrollerini dünya pazarına açmak için yeni bir petrol boru hattı inşa edilmesi konusunda görüş birliğine vardı. İlk kazmanın bu yılın sonunda veya 2014 yılı başında vurulması planlanıyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde çözüm süreci ve enerji konularının üzerinde durulduğu ifade edildi. Barzani, Türk makamlarına 1991’deki Körfez savaşının ardından Türkiye ’nin Kürtlere kapısını açtığını hatırlatarak, “Saddam’ın zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığındık. Türkiye yıllarca bize ağabeylik yaptı. Şimdi Suriye’de benzer bir kriz yaşanıyor. Oradaki Kürt kardeşlerimizi ihmal etmeyeceğinizi umuyoruz” dedi.

Neçirvan Barzani’nin temasları sırasında Kürt petrollerinin pazarlanması için de önemli bir adım atıldı. Mevcut boru hattına paralel yeni bir petrol boru hattının inşa edilmesi için taraflar mutabakata vardı. Hattın yapımına bu yılın sonunda veya 2014 yılı başında başlanacağı belirtiliyor.