'Kürt sorununu AB çözmeli'

DEHAP lideri Tuncer Bakırhan, Avrupa'dan, Kürt sorununun çözümü için katkıda bulunmasını istedi. Dün, 'Farklılığa evet, ayrılıkçılığa hayır' mitinginde konuşan Bakırhan, şunları söyledi:

DİYARBAKIR - DEHAP lideri Tuncer Bakırhan, Avrupa'dan, Kürt sorununun çözümü için katkıda bulunmasını istedi. Dün, 'Farklılığa evet, ayrılıkçılığa hayır' mitinginde konuşan Bakırhan, şunları söyledi:
"80 yıldan beri bir model oluşturulmamışsa, elbetteki Kürtler tartışmak zorunda. Kürtler, içi boş taleplerle ortaya çıkmayacak. Hiçbir zaman korkan Kürt'ü karşınızda bulamayacaksınız. Avrupa'ya sesleniyorum. 80 yıl önce Kürtleri pazarladınız. Artık pazarlayamayacaksınız. Sizler Kürtleri pazarlık konusu yapamazsınız. Türkiye'yi AB'ye kabul edecekseniz, Kürt sorununun çözümü için katkı sunabilirsiniz. Alet edecek bir kart olarak kullanamazsınız. Kürt sorununu çözmemiş bir AB olamaz."
Dicle: Koşulsuz müzakere tarihi verilmeli
Eski DEP milletvekili Hatip Dicle de, Türkiye'ye koşulsuz müzakere tarihi verilmesini istedi. Dicle, "Kürtler de muhatap alınarak demokratik talepleri göz önünde bulundurulmalı. Sorunu Türklerle birlikte biz çözeceğiz. Avrupa'dan kolaylaştırıcı yol bekliyoruz" dedi.