'Kürt tarafım gururlu Türk tarafım şaşkın'

'Kürt tarafım gururlu Türk tarafım şaşkın'
'Kürt tarafım gururlu Türk tarafım şaşkın'

Hülya Avşar dün savcılığın isteği üzerine Bakırköy Adliyesi?ne gelerek açılım konusundaki sözleri nedeniyle ifade verdi. FOTOĞRAF: NURETTİN COŞKUN / AA

İSTANBUL - Milliyet Gazetesi’nde Devrim Sevimay’la yaptığı söyleşideki Kürt açılımı konusundaki sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan Hülya Avşar  ifade verdi. Avşar adliyede “Burada olduğum için Türk tarafımla son derece şaşkınım, ama Kürt tarafımla gururluyum” diye konuştu.
Avşar Ağustos ayında Milliyet Gazetesi’nde Sevimay’la yaptığı söyleşide açılım konusunda, “...Ben de sonuna kadar Türk’üm ama bu Kürtleri yok saymak, onlara etnik baskı yapmak anlamına gelmemeli” demiş ve Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır da Avşar hakkında ‘Halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçu kapsamında soruşturma açmıştı. Savcılığın talebi üzerine dün ifade vermek üzere Bakırköy Adliyesi’ne gelen Avşar şöyle konuştu: “Bir tarafım Kürt, bir tarafım Türk olarak geniş de bir aileye mensup olduğum için ailemin de benden istedikleri var. Amcalarım, kuzenlerim herkes arayıp ‘nasıl bu konuda sessiz kalıyorsun’ dedikleri zaman kötü hissediyorum. Burada olduğum için Türk tarafımla son derece şaşkınım, ama Kürt tarafımla gururluyum açıkçası... Sözlerimin arkasındayım. Hiç pişman değilim.”
Avşar çıkıştaysa “Savcımız ihbar üzerine soruşturma yaptıklarını söyledi. Savcımızı programıma konuk alacağım, kabul etti. Kürt müyüm Türk müyüm araştırıldı. ‘Hem Türk hem Kürtüm’ dedim. Sözlerimle ilgili sorular sordu. Dava açacağını sanmıyorum” dedi. Çakır, Avşar’a soruşturma açtıktan sonra emekliliğini istemişti. (Radikal)