'Kürtaj gündemden kalktı'

'Kürtaj gündemden kalktı'
'Kürtaj gündemden kalktı'
Haftalardır süren kürtaj ve sezaryene yasak tartışmalarında iki önemli gelişme yaşandı. Sezaryenle ilgili kanun teklifi Meclis'e sunulurken, AK Parti'den "Kürtaj konusu gündemden kalktı" açıklaması geldi.

Türkiye 'nin bir süredir ana gündem maddeleri arasında yer alan kürtaj ve sezaryene yasakla ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. AK Parti 'li Cevdet Erdöl, tartışmaları beraber yürüyen bu iki konudan sezaryenle ilgilli hazırladığı kanun teklifini Meclis başkanlığına sunarken, kürtaj konusunda açıklanmaya muhtaç sözler AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Cankli'den geldi. Hürriyet'e konuşan Canikli, "Kürtaj konusu gündemden kalktı. Bu konuda bir düzenleme Meclis’e gelmeyecek” dedi.

Başbakan Erdoğan ’ın 'cinayettir' sözüyle başlayan ve özellikle kadınlar tarafından tepki gören kürtaj meselesinde top Sağlık Bakanlığı'ndaydı. Bakan Akdağ, bu ay içinde sonuçlanmasının öngörüldüğü çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacağını açıklamıştı. Canikli'nin açıklaması, 'kürtaja yasak konusunda geri adım mı atıldı?' sorusunu akıllara getirdi.

SEZARYEN TEKLİFİ MECLİS'TE
Bu arada AK Parti'li Cevdet Erdöl, sezaryenin yalnızca 'tıbbi zorunluluk' hallerinde yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifle, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak. (ntvmsnbc)