Kürtçe için başvuru yok

Kürtçe yayın yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na henüz herhangi bir başvuru yapılmadı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Kürtçe yayın yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na henüz herhangi bir başvuru yapılmadı. Aralarında Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nin de bulunduğu kamu kurum ve kuruluşları anadilde yayının TRT'den yapılmasından yana tavır aldı. Bunun
üzerine, TRT yönetimi yayınla ilgili hukuki ve teknik incelemeleri başlattı. TRT'nin yayın kararı alması durumunda, yayın dilini belirlemek üzere bölgede İçişleri Bakanlığı ile ortak çalışma yapması bekleniyor.
RTÜK ise yayın hazırlık sürecinde, AB ülkelerinde farklı dillerde yapılan yayınların örneklerini inceledi. Konuya ilişkin RTÜK'te yapılan araştırmaya göre, örneğin İsveç, hem Kürtçe hem de Türkçe yayın yapıyor. AB ülkelerindeki benzer uygulamalardan bazıları şöyle:
Fransa: FR3 kanalı Korsika dilinde günde iki kez haber yayımlıyor.
İspanya: Devlet televizyonu Katalanca, Euskal Irrati Telebista Bask dilinde yayın yapıyor.
Britanya: Channel Television; Fransızca, Portekizce, Galik dili, Galler dili ve Hollanda dilinde, Middle East Broadcasting Center; Arapça, Zee TV; Hintçe ve Urduca, Asia Vision ise Hintçe ve Urduca ile Pencap, Bengal ve Tamil dillerinde yayın yapıyor.
Macaristan: Magyar Televizio Almanca, Romence, Hırvatça ve Slovakça yayın gerçekleştiriyor.
Çek Cumhuriyeti: Devlet televizyonu Macarca ve Slovakça yayın yapıyor.
Bulgaristan: Devlet televizyonundan İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça yayın yapılıyor.
İsveç: Fince, Yunanca, Türkçe, Sırpça, Hırvatça, Estonyaca, Polonyaca, Farsça ve Kürtçe yayın yapıyor.