Kürtçe propaganda artık serbest

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, tek kelimelik bir değişiklikle Kürtçe propagandanın önünü açtı. Yasada yapılan değişiklikle ‘seçim propagandalarında Türkçe’den başka dil ve yazı kullanılması yasaktır’ ifadesi, ‘Türkçe’nin kullanılması esastır’ olarak değiştirildi.
AKP’nin Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine devam edildi.  Teklifin Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerinde mevcut Kanunun ‘Propaganda yayınlarına ilişkin yasaklar’ başlıklı 58. maddesinde değişiklik yapılarak Kürtçe’de sözlü propaganda yapılabilmesinin önü açılmıştı. Genel Kurul’da ise AKP’lilerin verdiği önerge ile sözkonusu maddede yeniden değişikliğe gidilerek Kürtçe propagandanın önü açıldı. Böylece hem BDP’nin Anayasa değişikliklerine destek için öne sürdüğü şartlardan biri hem de AKP hükümetinin demokratik açılım paketinde yer alan düzenlemelerden biri hayata geçirilmiş oldu.
Kabul edilen maddeye göre, propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuatlar üzerinde, Türk bayrağı, dini ibareler bulundurulması yasak, siyasi partiler ve adayların yapacakları propagandalarda Türkçe’nin kullanılması esas olacak. Şu an yürürlükteki kanunda “Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda yayınlarıyla, diğer seçim propagandalarında, Türkçe’den başka dil ve yazı kullanılması yasaktır” hükmü yer alıyor.