Kürtçe şarkı davasında 'onama'

Kürtçe şarkı davasında 'onama'
Kürtçe şarkı davasında 'onama'
Yargıtay Başsavcılığı, barda adam vuran polisin cezasına onama istedi. Ancak 'azmettirici'ye "Alkollüydü" diye beraat veren karar da uygun bulundu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda ‘Kürtçe şarkı cinayeti’ olarak bilinen davaya ilişkin tebliğnamesini tamamladı. Başsavcılık, polis memuru Serkan Akbulut’a verilen cezanın onanmasını isterken, ‘adam öldürmeye azmettirme’ suçundan yargılanan sanık Sinem Uludağ’a verilen beraat kararının ise yerinde olduğunu belirtti.
Emrah Gezer ve arkadaşları 2009 yılında Ankara ’da bir barda arkadaşlarıyla Kürtçe şarkı söylemeye başladı. Aynı barda bulunan Özel Harekâtçı polis memuru Serkan Akbulut, Levent Akbulut ve Sinem Uludağ’dan oluşan grup bu duruma tepki gösterdi. İki grup arasında başlayan tartışma kısa bir süre sonra kavgaya dönüştü. Sinem Uludağ iddiaya göre “Siz PKK ’lı mısınız” diyerek karşı gruba hakaret etti. Daha sonra Uludağ yanındakilere “Ne biçim erkeksiniz, sıkın bunlara” diye bağırmaya başladı. Bunun üzerine polis memuru Serkan Akbulut, tabancasıyla rastgele ateş etmeye başladı. Açılan ateş sonucu Emrah Gezer hayatını kaybetti. Serkan Akbulut hakkında ‘adam öldürme’, Sinem Uludağ hakkında da ‘adam öldürmeye azmettirme’ suçundan dava açıldı.
Uludağ beraat etti
Davaya bakan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, polis Serkan Akbulut’a 19 yıl 5 ay hapis cezası verirken Sinem Uludağ’ı ise beraat ettirdi. Mahkeme, gerekçeli kararında, Sinem Uludağ’ın “Sıkın bunlara” şeklindeki sözlerini alkollü iken söylediği ve bu nedenle bilinçli söylemediğini belirterek, “Sanık polis memuru Serkan’ın Sinem’in sözlerinin etkisi altında kalarak öldürme ve bilinçli taksir ile yaralama eylemine karar verdiği de kabul edilmemiştir” dedi.
Alkol, cezasızlık nedeni Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Başsavcılığı’na gönderildi. Başsavcılık dava dosyasına ilişkin tebliğnamesini tamamlayarak kararın onanmasını istedi. Böylece Başsavcılık da kişinin kendi iradesiyle aldığı alkolün cezasızlık nedeni sayıldığı ilk mahkeme kararına katılmış oldu.

 

Hangi durumda suç değil Alkolün hangi durumlarda cezasızlık nedeni sayılacağı Türk Ceza Kanunu’nun 34. maddesinde yer alıyor. Bu maddede, bir kişinin zorunlu nedenlerle iradesi dışında alkol alması halinde eylemlerinden sorumlu tutulmayacağı belirtiliyor. Aynı maddede, kendi iradesiyle aldığı alkolün etkisinde suç işleyen kişiye ise ceza verileceği belirtiliyor.