Kürtçe tabusu bugün yıkılıyor

Anadilde yayın kapsamında önceki gün Boşnakçayla başlayan radyo ve televizyon yayınları, Arapçayla sürdü. Sırada bugün Kırmançi, yarın Çerkezce ve cuma günü Zazaca var.

ANKARA - AB'ye uyum için çıkarılan anadilde yayın kapsamında önceki gün Boşnakçayla başlayan yayınlar, dün Arapçayla sürdü. Sırada bugün Kürtçe var. Dün, yarım saat süren Arapça yayın, saat 10.30'da TRT-3'te spiker Yasemin Pamukçu'nun anonsuyla başladı. 'Kültürel Zenginliğimiz' adı altında yeni bir programın yayınına başlayacaklarını belirten Pamukçu, bu programların hafta içi her gün TRT-3'te saat 10.30'da değişik dil ve lehçelerde yapılacağını söyledi.
Türkçe altyazılı
Daha sonra Türkiye'nin doğal ve tarihi güzelliklerinin görüntüleri eşliğinde, 'Kültürel Zenginliğimiz' programı Türkçe altyazılı olarak Arapça ekrana geldi. Haber özetlerinin yer aldığı 'Yurttan Dünyadan' bölümüyle başlayan program, Arapça parçaların sunulduğu 'Müzik' bölümü, spor haberleri, 'Maviden Yeşile' ve 'Anadolu'dan Esintiler' adlı kısa belgesellerle sürdü. Sabah 06.10'da da Radyo 1'de 35 dakika süreyle Arapça yayın yapıldı.
Radyo-1 ve TRT-3'teki yayınlar, pazartesi günleri Boşnakça, salı günleri Arapça, çarşamba günleri Kürtçe, perşembe günleri Çerkezce, cuma günleri de Zazaca yapılacak.