Kürtçe yayın hâlâ çok zor

TRT Yönetim Kurulu 'farklı dil ve lehçelerde yayın'a ilk vizeyi verdi ama, izleneceğini açıkladığı yol, Kürtçe yayının uzun zaman alabileceğini gösteriyor.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - TRT Yönetim Kurulu 'farklı dil ve lehçelerde yayın'a ilk vizeyi verdi ama, izleneceğini açıkladığı yol, Kürtçe yayının uzun zaman alabileceğini gösteriyor. TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, yayının başlaması için Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ve 'ilgili kurumlarla' çalışmalar yapılacağını belirtirken, ilgili kurumlardan İçişleri Bakanlığı 'Kürtçe ile yetinilmemesi'ni istedi.
Karar çıktı ama...
AB uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan anadilde yayın yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin üzerinden dört ay geçtiği halde uygulamaya geçilememişti. TRT'den önceki gün yayın kararı çıktı. Ancak TRT bu kez de, 'altyapı çalışmaları' yapılacağını söyleyerek, yayının başlama zamanını belirsiz bıraktı.
DİE: Haberimiz yok
TRT'nin 'birlikte çalışacağız' dediği DİE Başkanı Ömer Demir, açıklamaları gazeteden öğrendiğini söyledi. Demir, "DİE, 1965'e kadar anadile ilişkin çeşitli kayıtlar yapıyordu. Ancak 1965'ten sonra bu kayıt tutulmadı. Biz elimizdekini iletmiştik. Bunun dışında TRT ile bir görüşmemiz olmadı" dedi. Ne tür bir çalışma yapılacağına dair en ufak bilgisi olmadığını belirten Demir, şunları söyledi: "Sayımlarda anadil, yerel dil gibi bir dil kompozisyonu yapılabilir ama, nüfus sayımı 2010 yılında. Süre uzun, bu alternatif olanaksız. Sadece dil konusunda yapılacak bir çalışma çok zor. Çünkü dil kompozisyonunu, diğerleri gibi yapamazsınız."
Demir, enstitünün çalışmasının ne kadar süreceğine dair sorulara ise "Çalışmanın kapsamını bilmek lazım. Ne teklif edilecek? Bir bölge mi yoksa Türkiye geneli mi?" yanıtını verdi. Önceki gün TRT'nin yapacağı çalışmaların ne kadar süreceğine dair net bilgiler vermeyen Demiröz ise, "Bir hafta da sürebilir, üç günde" demişti. TRT'nin yapacağı çalışmaların bir yıl dahi sürebileceği belirtiliyor.
Birkaç dilde yayın
Bilgilere göre TRT, farklı dil ve lehçelerde yayına sadece Kürtçe ile başlamayacak. Kürtçeyle birlikte birkaç dilde yayına geçilmesi planlanıyor. Bu çerçevede de diğer dil ve lehçelerin gündeme getirileceği belirtiliyor.