Kürtçe yayın ocakta

RTÜK Başkanı Zahid Akman, AB sürecinde önem taşıyan 'anadilde yayın' konusunda son aşamaya gelindiğini söyledi. Akman, "Evrakını tamamlayan özel radyo ve TV'ler, ocak sonunda anadilde yayına başlayabilecek" dedi.

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, özel televizyon ve radyoların gelecek ay yerel dillerde yayın yapmaya başlıyacağını açıkladı.
Akman, görev yaptıkları 6 ayı değerlendirmek için dün basın toplantısı düzenledi. AB'nin Türkiye'den istemleri arasında yer alan yerel dillerde özel kanallar aracılığıyla yayın konusunda gelecek ay önemli bir adım atılacağını anlatan Akman, "Yerel dillerde yayın konusunda çalışmanın son noktasındayız. Dillerin ve lehçelerin seçimi, ocak ortasında belirlenecek. Evraklarını tamamlayan kuruluşlar, ocak ayının sonuna doğru belirlenen dil-lehçelerde yayın yapabilecek" dedi.
PKK'nın yayın organı olarak Danimarka'da faaliyet gösteren Roj TV konusunda hükümetin çalışmalarına destek olduklarını belirten Akman, "Danimarka'daki kuruluşa bir uluslararası toplantıda, iki buçuk saat Roj TV'nin ne olduğunu anlattık. Ama tabii onlar olaya sadece yayıncılık ilkeleri açısından bakıyorlar. Biz bunun çok farklı amaçları olduğundan larının değişiminde bizim çabamızın etkisi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
Akman, kırsal bölgelerde televizyon yayınlarını almak için vatandaşların çanak antenler kullandıklarını ancak bu antenler aracılığıyla bölücü, irticai, pornografik ve misyonerlik yapılan yayınların kolaylıkla yayıldığını belirtirken, "Eğitim düzeyinin az olduğu kırsal kesimde de, elbetteki olumsuz yayınlar çok daha etkili oluyor. Biz tedbir alma ihtiyacı duyduk. Bunu önleyeceğiz" dedi.
'Tüm televizyonlar ortak olacak'
Akman, çanak antenle mücadele için alınacak önlemi şöyle özetledi: "Ortak bir şirket kurulacak. TRT, biz ve ulusal özel yayın kuruluşlarıyla beraber gelişmemiş bölgelere ortak altyapı kurup, herkesin kendi vericisiyle yayın yapmasını sağlayacak bir girişim başlattık. TRT ve diğer kuruluşlar buna sıcak bakıyorlar. Bu sayede ulusal yayın için çanak anten almak zorunda kalınmayacak."