'Kürtçeye izin var'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bugüne kadar özel Kürtçe kurs açmak üzere üç başvuru yapıldığını ve tamamına izin verildiğini söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bugüne kadar özel Kürtçe kurs açmak üzere üç başvuru yapıldığını ve tamamına izin verildiğini söyledi.
Çelik, İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre Türk vatandaşlarının
günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçeleri öğrenebilmek için kurs açabileceklerini ifade etti. Çelik, bu çerçevede hazırlanan yönetmelik hükümlerine göre özel Kürtçe kursu açmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na toplam üç başvuru yapıldığını ve bunların tamamına da izin verildiğini belirtti. Çelik, bu kursların öğretim programlarıyla ilgili işlemler ve denetimlerin Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki diğer özel öğrenim kurumlarının öğrenim programlarıyla ilgili işlemleri ve denetimleri düzenleyen mevzuat hükümlerine göre yapıldığını söyledi.