Kurtulmuş: Krizin çözülebilmesi için kanallar açık olmalı

Kurtulmuş: Krizin çözülebilmesi için kanallar açık olmalı
Kurtulmuş: Krizin çözülebilmesi için kanallar açık olmalı
64. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türkiye ve Rusya arasında bir kriz olduğunun açık olduğunu belirterek,  "Krizin çözülebilmesi için kanallar açık olmalı" dedi.

Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada özetle şöyle konuştu:

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Öncelikli olarak bu uçak düşürüldüğü anda milliyeti bilinmeyen sonradan milliyeti açıklanan, öğrenilen bu uçak, Türkiye hava sahasına yaklaşmaya başladığı andan itibaren defaatle ikaz edilmiştir. Bu hava aracı, bu uçak, Türkiye kara sınırları içerisinde vurulmuştur. Nitekim Türkiye kara sınırları içerisinde vurulduktan sonra, uçağın bazı parçaları da Türkiye sınırları içerisine düşmüş, uçağın bazı parçaları da daha sonra Suriye sınırları içerisine düşmüştür. Yine defaatle ilan edildiği gibi uçak vurulduğu anda uçağın milliyeti belli değildi, bilinmeyen bir uçaktı.

Türkiye'nin angajman kuralları biliniyordu.

Ortada bir kriz olduğu açıktır. Krizin çözülebilmesi için kanallar açık olmalı.

Türkiye-Rusya arasında çok yönlü ilişki var. Böylesine bir olay dolayısıyla Rusya'nın Türkiye ile ilişkililerini hepten gözden çıkaracağını asla tahmin etmiyoruz. Aynı şekilde Türkiye tarafı için de, bizim için de bu olay dolayısıyla Rusya'yı gözden çıkarmamızın mümkün olmadığını çok açıklığı, çıplaklığı ile ifade ediyoruz.

DÜNDAR VE GÜL'ÜN TUTUKLANMASI KARARI

Hiçbir basın mensubunun tutuklanmasını istemeyiz. Devam etmekte olan bir süreç var. Ümit ederiz ki mahkeme objektif ve adil bir karar verir.

SURİYE SUNUMU

Toplantıda, kurul üyelerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Suriye sınırı ile ilgili gelişmeler konusunda sunum yaptı.