Kurultay savaşları fena kızıştı

Kurultay savaşları fena kızıştı
Kurultay savaşları fena kızıştı

Fotoğraf: HAMZA ŞAHİN/AA

CHP yönetiminin, 27 Şubat'taki kurultayı 'kapalı' yapma kararına karşı, muhalifler 26 Şubat'taki kurultayı kilitleme çağrısı yaptı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP ’de tüzük kurultayı için geri sayım sürerken, muhalifler ve genel merkez son kozlarını oynuyor. Muhalifler, 26 Şubat’ta Genel Merkez yönetiminin isteğiyle toplanan kurultayı kilitlemeye hazırlanıyor. Eski Genel Sekreter Önder Sav, yönetimi ‘tüzük acemisi’ diye eleştirdi.
26 ve 27 Şubat’ta iki ayrı kurultaya hazırlanan CHP’de genel merkez ile muhaliflerin karşılıklı hamleleri sürüyor. Parti yönetiminin, 27 Şubat kurultayını basına ve izleyiciye kapatmasının ardından, muhalifler ise son kozlarını 26 Şubat kurultayını kilitleyerek oynamaya hazırlanıyor. 

Baykal’dan çifte boykot
CHP’de 1255 olan delege sayısı, zamanla yaşanan istifalarla 1068’e düştü. Bu rakamın yanı sıra 135 milletvekili ve milletvekili olmayan 37 Parti Meclisi üyesi ile 15 Yüksek Disiplin Kurulu üyesi de oy kullanacak. Tüzüğe göre kurultayın toplanması için delegelerin yarısından bir fazlası olan 628 delegenin katılması gerekiyor. Muhaliflerin çağrısı yanıt bulursa, 26 Şubat’taki kurultay kilitlenecek ve toplanamayacak. İmzacılar ulaşabilecekleri delege sayısının 500’ü aşacağını, iki kongreye da katılmama çağrısı yapan Deniz Baykal’ın da 100 delegeyi etkileceğini hesaplayarak, amaçladıkları rakama ulaşacaklarını belirtiyor. Ancak 170 delegeli İstabul’dan protestocu sayısının 20 olduğu öğrenildi. Kurultaylar için Ankara’ya gelecek muhalif delegelere Ulus’ta bulunan Çankırı Caddesi’ndeki oteller, merkeze yakın delegelere ise Çankaya’daki oteller ayarlandı. 

Sav: Tüzük acemileri
Muhaliflerin lideri Önder Sav, kongre öncesi sessizliğini bozarak yazılı açıklama yaptı. Merkezin tüzük taslağı için “Var olan tüzükten daha karmaşık, daha antidemokratik” diyen Sav, şu ifadeleri kullandı: “Parti programında, parti yönetmeliklerinde yer alması daha doğru olan hususlar, tüzük maddesi haline getirilmeye çalışılmış. CHP’nin bugünkü yöneticileri maalesef tüzük yapma tekniğinin acemisi durumundadır.” Haklı tüzük kurultayı taleplerine üvey evlat muamelesi yapıldığını belirten Sav, “CHP ayak oyunlarıyla, partinin eski yöneticileri horlanarak, cilali sözlerle yönetilemez. Kurultay delegeleri, kendilerinin haklı taleplerini yansıtan 27 Şubat’taki kurultaya katılmayı yeğleyip, 26 Şubat kurultayına uzak durmalarına, hiçbir yöneticinin eleştirme ve yargılama hakkı olamaz” dedi.

Tüzükte anlaşmazlık yaratan üç madde
* Muhalifler delegelerin beşte birinin oyuyla seçimli il/ilçe kongresi yapılmasını istiyor. Genel merkez, seçimli il ve ilçe kongrelerinin salt çoğunluğun bir fazlasıyla yapılmasını istiyor. 

* Muhalifler delegelerin beşte birinin imzası ile ‘seçimli kurultay’ yapılmasını istiyor. “O zaman sık sık kurultay toplanır” diyen merkez ise, ‘yarıdan bir fazla imza şartını istiyor. 

* Muhalifler ‘Genel başkan yardımcıları PM’de seçilsin’ diyor. Kılıçdaroğlu ve ekibi, yönetimin PM’den genel başkan tarafından atanmasını istiyor.