'Kuzu şiş' tartışması

'Kuzu şiş' tartışması
'Kuzu şiş' tartışması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili BDP'ye, "kendileri şiş kebap yerken cezaevlerinde öl diyorlar" sözü TBMM Genel Kurulu'nda da tartışıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

AKP ’li Ramazan Can’ın, Genel Kurul’da, BDP ’li bazı vekillerin yemekteki fotoğrafını gündeme getirerek, Erdoğan’ın sözlerini yinelemesi gerginliğe neden oldu. BDP’li Sırrı Sakık isim vermeden kaybettiği oğlunu anarak, “AKP’lilerin çocukları bir bütün olarak Amerika’da, Avrupa’da eğitim görüyor, Türkiye’yi parsellemişler. Bizim çocuklarımız kimliklerinden dolayı iş yapamaz intihar eder” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, BDP’nin açlık grevleriyle ilgili araştırma önergesinin ön sıralara alınmasına ilişkin grup önerisi görüşüldü. BDP’li Sırrı Sakık, açlık grevleriyle ilgili BDP dışında ciddi tepki olmadığını belirterek, 300 tutuklu ve hükümlünün açlık grevini bitirdiklerine ilişkin haberleri yalanladı. Sakık, 663 kişinin 50 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın “bunlar gizli gizli yiyor” sözünü “Bu dil, Kenan Evren’in dilidir. Bugün de bu dil sayın Başbakan’a nasip olmuştur” diye eleştirdi.

Siz de yularınızdan kurtulun

AKP’li Ramazan Can’ın açlık grevleri yapanların taleplerinin tamamen istismara yönelik olduğuna ilişkin sözleri BDP’yi kızdırdı.

BDP’liler ayağa kalkarak bu sözlere itiraz ederken Can, “Kızıltepe’de kuzu kebaplarıyla alem yapanların cezaevlerindeki yandaşlarına ölüm diyorlar. Siz orada zevki sefa içindeyken yandaşlarınıza ölüm diyeceksiniz” dedi. Bu sözler üzerine BDP’li vekiller, “ayıp”, “ahlaksızlık” diye tepki gösterdi. Genel Kurul’daki tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

ERTUĞRUL KÜRKCÜ(BDP)- Şunu atacağım kafana! Ahlaksız!
SIRRI SAKIK (BDP) - Ayıp be ayıp, utan! Utan ya!
RAMAZAN CAN (AKP-Devamla) - Bu, kamuoyuna mal olmuş bir gerçektir.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Utanmıyor musun?
RAMAZAN CAN (AKP-Devamla) - Siz orada zevküsefa içerisindeyken yandaşlarınıza “ölüm” diyeceksiniz.
ERTUĞRUL KÜRKCÜ (BDP) - Get lan! Ne zevküsefası? Ahlaksız!
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Ahlaksız adam! Terbiyesiz adam!
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Aynen iade ediyorum o sözleri size.
BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen… Lütfen… İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Konuşma lan! Yeter lan, yeter!
RAMAZAN CAN (AKP-Devamla) - O sözleri size aynen iade ediyorum.
HASİP KAPLAN (BDP) - Bu ne ahlaksızlık ya!
RAMAZAN CAN (AKP-Devamla) - O sözleri size aynen iade ediyorum.
SIRRI SAKIK (BDP) - Size yakışıyor mu?
HASİP KAPLAN (BDP) - Ahlaksızlık sizin yaptığınız.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Ne biçim konuşuyorsun!
BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen…
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan, müdahale edin… BAŞKAN - Lütfen dinleyelim.
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; değerli… İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Ne demek bu ya!
HASİP KAPLAN (Şırnak) - Bu ne ahlaksızlık ya!
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP ) - Sayın Başkan, sizin müdahale etmeniz gerekiyor.
ERTUĞRUL KÜRKCÜ (BDP) - Ne demek ya!
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan, sözünü geri alsın.
BAŞKAN - Lütfen… Lütfen… Lütfen oturun… Lütfen oturun… Dinleyin… Dinleyin, sonra cevap verirsiniz.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan “ahlaksız” tabirini geri alsın.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Onlar geri alsın, onlar.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan “ahlaksız” tabirini geri alsın.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Bu lafı söylemek ahlaksızlığın ta kendisi.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan “ahlaksız” tabirini geri alsın.
BAŞKAN - Lütfen… Lütfen beyler…
MUSTAFA ELİŞTAŞ (AKP) - Bir milletvekiline, kürsüde konuşan milletvekiline kimse “ahlaksız” diyemez.
SIRRI SAKIK (BDP) - Ama bir milletvekili doğru konuşmalıdır.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Doğru konuşsun, doğru!
BAŞKAN - Sonra cevap verirsiniz.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan…
İDRİS BALUKEN (BDP) - Buna sizin müdahale etmeniz gerekiyor. Grup Başkan Vekili olarak siz müdahale edeceksiniz.
MUSTAFA ELİTAŞ (AKP) - Sayın Başkan “ahlaksız” tabirini geri alsın. Bir milletvekili orada konuşuyor. Eleştirisi varsa kürsüde konuşsun. Yanlış söylüyorsa kürsüye çıkar, konuşur.
BAŞKAN - Değerli arkadaşlar…
İDRİS BALUKEN (BDP) - Ayıptır! …
İBRAHİM BİNİCİ (BDP)- Üç buçuk ay önce bir yemek yemişiz, utanmıyor musunuz!
BAŞKAN - Lütfen yerinize oturun… Lütfen yerinize oturun… RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; kem söz sahibine aittir diyorum. Konuşmama devam etmek istiyorum.
HASİP KAPLAN (BDP) - Yani siz sanki hiç yemek yemiyor musunuz, ziyafet çekmiyor musunuz? Üç ay önceki bir normal yemeği suistimal eder mi insan?
BAŞKAN - Sayın Kaplan, lütfen… Lütfen…
RAMAZAN CAN (AKP-) - Değerli Kürt vatandaşlarımızın bu adaletsizliği görmesi lazım. Ölüm oruçlarına gerekçe olarak ifade edilen konuları siyaset zemininde dile getirmesi gereken siyasi parti hâlâ Kandil’i, İmralı’yı işaret ediyor. Bu eylemlerin talimatını veren terör baronlarına, mahkûmları ölüme sürükleyen vicdansızlara laf söyleyemeyenler utanmadan devletin, Hükûmetin vicdanını sorguluyorlar. Siz önce PKK ’ya “terör örgütü” deyin.
ERTUĞRUL KÜRKCÜ (BDP) - Demiyoruz, ne olacak!
RAMAZAN CAN (AKP) - Ama buna yüreğiniz yetmez.
OYA ERONAT (AKP) - Bravo.
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Demin de söylediğim gibi sizin artık zincirlerinizden kurtulma zamanınız fazlasıyla geldi, geçiyor.
ERTUĞRUL KÜRKCÜ (BDP-) - Sen yularından kurtul!
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; özellikle Genel Kuruldan Kürt kardeşlerimize seslenmek istiyorum.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - Hadi be!
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Örgütün pençesine düşmüş çocuklarımızın, gençlerimizin annelerine, babalarına sesleniyorum. Sizin evlatlarınızın hayatı üzerinden statü edinenlere… İBRAHİM BİNİCİ (BDP) - İkinci baskı, ikinci baskı.
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - …kendilerine saltanat düzeni kuranlara asla müsamaha göstermeyin. Onlar kendilerini bu ateşten daima uzak tutarlar, tutmaya devam edecekler.
İDRİS BALUKEN (BDP) - Senin zihniyetinle kardeş falan de değiliz, onu söyleyeyim. Senin gibi faşist bir zihniyetle kardeş değiliz.
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Eğer oralarda kalacak olurlarsa yanacak olan sizin evlatlarınızdır. Evlatlarınızı bu ateşten çıkarın. Çocuklarınızı ölüm makineleri yapan, ölüm kusturanlar bilesiniz ki bir elleri yağda, bir elleri baldadır.
İBRAHİM BİNİCİ (BDP-) - Onlar onurları için gidiyorlar.
RAMAZAN CAN (AKP- Devamla) - Onların çocukları dağda değil, cezaevinde değil; onların çocukları kolejde, zevküsefadadırlar. ( AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Oğlunu andı

Can’ın konuşmasının ardından söz alan BDP’li Sakık, “Allah aşkına, insanların hayatı sizi hiç mi ilgilendirmiyor? Hiç mi size ait bir düşünceniz olmaz ya? Başbakanın konuşmalarını kopya ederek çıkıp burada bunları anlatıyorsunuz. Eğer zincir kırmaksa, ilk önce siz kırın; siz, hepiniz yok hükmünde sayılıyorsunuz. Hanginizin iradesi var buraya çıkıp konuşmaya? Hangi konuyla ilgili, Parlamentoyu, halkı bilgilendirmeye hangi gün çıktınız? Yok hükmündesiniz. Tek adam dönemi yaşanıyor bu ülkede” dedi. “Bizim çocuklarımız onurlu bir mücadele içerisindedirler ama dönün, kendinize bakın” diyen Sakık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi, ben de Türkiye halkına sesleniyorum: Çorum’da, Yozgat’da, Trabzon’da yoksul Anadolu çocukları, sizin çocuklarınız, her gün ölüme gidiyor; bu AKP’lilerin çocukları bir bütün olarak, Amerika’da, Avrupa’da eğitim görüyor, Türkiye’yi parsellemişler. Yediden yetmişe, belediyesinden iktidarına bu ülkenin çıkarlarını ve nimetlerini siz parsellediniz, siz yiyorsunuz. Dönüp bize bu noktada bir tek söz söyleme hakkınız yok. Sizin çocuklarınız… Bana gösterin bir tane, AKP’nin belediye başkanından milletvekiline kadar bölgede gidip bu kirli savaşta savaşan bir tane çocuk gösterin. Bari dinime söven Müslüman olsa. Şimdi, bu kadar suçüstü yakalanmışsınız, bu kadar, çocuklarınıza ‘Askerlikten muaftır.’, çürük raporları alırsınız, Amerika’da okutursunuz, onlara dünyayı güllük gülistanlık edersiniz, hepsi Avrupa’dan dönüp geldiklerinde burada holdinglerde 20 bin dolar, 50 bin dolarla maaş bulur; bizim çocuklarımız kimliklerinden dolayı iş yapamaz, intihar eder. İşte aramızdaki fark da budur. Bize laf söyleyemezsiniz, siz ilk önce dönün aynada kendinize