Lagendijk: Bu oyun sona ersin

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Beyoğlu Başsavcılığı'nın hakkında başlattığı soruşturmayı BBC Türkçe yayını için değerlendirdi.

ANKARA - Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Beyoğlu Başsavcılığı'nın hakkında başlattığı soruşturmayı BBC Türkçe yayını için değerlendirdi. Savcılığın soruşturma başlatmasından değil, 'milliyetçi avukatların kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmasından' şaşkın olduğunu belirten Lagendijk, şunları söyledi:
"Aslında birçok gazeteci, yazar ve yayıncıdan sonra ben de kurbanlar arasına girdiğim için şaşkınım. Mümkün olduğu kadar gürültü koparmaya çalışan bu avukatların bana ve savcılığa oynatmaya çalıştıkları bu oyunun bir an önce sona ermesini umuyorum. Savcı, benden soruşturma konusu konuşmamda ne söylediğimi, hangi bağlamda konuştuğumu soracak. Bir hafta içinde bana bu tür resmi bir talebin ulaşmasını bekliyorum. Ben de niçin söylediğimi anlatacağım."
Dokunulmazlığı geçerli mi?
İfade vermek için Türkiye'ye gidip gitmeyeceğini bilmediğini ifade eden Lagendijk, şunları kaydetti: "Avrupa parlamenteri olarak dokunulmazlığım var. AB toprakları içinde görüşlerimi özgürce açıklama hakkım var. Kimse bu nedenle dava açamaz. Ancak sorun, dokunulmazlığımın, AB üyesi olmayan Türkiye'de de geçerli olup olmayacağı. Bunu araştırıyoruz. Kararımı, buna alacağım cevaba ve davanın açılıp açılmayacağına bakarak vereceğim."
PKK terörü ve orduya eleştiri konusunda, "Bu demokrasinin bir parçası. Türkiye'de bunu görmek istiyoruz. Bu yüzden açıklamalarımın Türkiye'de bu konuların tartışılmasına vesile olmasını umuyorum" diyen Lagendijk, değişime karşı çıkan bir azınlık olduğunu savundu. Lagendijk, "Türk kamuoyu, milletvekilleri, aydınlar ve politikacıların saflarını belirlemesi gerekiyor. Değişime inananları geçmişte olduğu gibi desteklemeye, karşı çıkanları da eleştirmeye devam edeceğim. Sonuçta Türkiye kendi dengesini bulacak. Türkiye'de Avrupa yolunda yürümek isteyenler çoğunlukta" dedi.