Laikliğe ve AB'ye ters

CHP'li Anadol, iktidara ateş püskürdü: "Bu, şeriat getirme girişimidir. Tasarı, İslam Ortak Pazarı'nı kurmayı hedefliyor. Bu anlaşma AB ölçütlerine, Rekabet Yasası'na ve Anayasa'nın temel niteliklerine de aykırı."

ANKARA - Hükümetin 'İslami Özel Sektörün Geliştirilmesi Kurumu'nu savunmasına ve tasarının TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edilmesini sağlamasına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol,
yasanın geri çekilmesini istedi.
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Anadol, AKP'nin anlaşmayı kaçırarak komisyondan geçirmeye çalıştığını savundu. Anlaşmanın giriş bölümündeki 'Principles of Shari'ah' kelimesinin 'şeriat ilkeleri' anlamına geldiği halde anlaşmanın Türkçe metninde 'İslam Hukuku İlkeleri' olarak çevrildiğine dikkat çeken Anadol, anlaşma ile İslami sermayenin Türkiye'deki kolunun oluşturulmaya çalışıldığını savundu. Anadol, uluslararası yeşil sermayenin güçlendikten sonra Türkiye'de şeriat ideolojisi için kullanılabileceğine de dikkat çekti.
Anadol, anlaşmanın AB ölçütlerine ve serbest piyasa ekonomisiyle ve rekabet yasasına taban tabana zıt olduğunu da savunarak, "Bu anlaşma ile ideolojik bir sermaye grubunun devlet desteğiyle diğer sermaye grubuna hâkimiyetini amaçlamaktadır. Bu anlaşma Anayasamızın 2'nci maddesinde yer alan Cumhuriyetin temel nitelikleri ve 24'üncü maddesini 5. fıkrasından yer
alan 'kimsenin, devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandıramayacağı' hükmüne taban tabana zıttır" dedi.
'Pusulamız Cidde'ye döner'
Anlaşmanın şeriat hükümlerine dayanan bir örgütlenmeyi içerdiğini anlatan Anadol "Bu şeriat anlaşması gerçekleştiğinde Türkiye'de rejim değişikliğine neden olabilecek gelişmeler olacaktır. Başbakanı uyarıyorum. Lütfen bu tasarıyı çeksinler. Bu yasayla Türkiye'nin pusulası AB'ye değil değil, Tahran'a ve Cidde'ye döner."