Levent Gök grup başkanvekili seçildi, Özçelik'in bir adımı kaldı

Levent Gök grup başkanvekili seçildi, Özçelik'in bir adımı kaldı
Levent Gök grup başkanvekili seçildi, Özçelik'in bir adımı kaldı
CHP Genel Başkanlığına aday olmak için istifa eden Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin yerine Ankara Milletvekili Levent Gök seçildi.

CHP grubunun basına kapalı toplantısında genel başkan adaylığı için istifa eden Muharrem İnce'den boşalan grup başkanvekilliği için yapılan seçimi Ankara Milletvekili Levent Gök kazandı.
Levent Gök ile İzzet Çetin'in yarıştığı seçimde Gök 65 oy alırken Çetin 39 oyda kaldı. 14 milletvekili ise boş oy kullandı. Gök'ün Parti Meclisi'nden istifa etmesiyle  PM'ye giremeyen Murat Özçelik'in de önünde sadece bir engel kalmış oldu.

İddiaya göre Ankara Milletvekili Levnet Gök Parti Meclisi'nden CHP liderinin isteği üzerine istifa etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Gök'ün grup başkanvekilliğine seçilmesini istediği mesajını verdi ve grup başkanvekillerinden milletvekillerini ikna etmelerini istedi.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nun desteğini alan Levent Gök mevcut grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay tarafından aday gösterilmişti. CHP'de grup başkanvekilliği için ilk seçim 1 Ekim'de yapılmış ancak iki aday da yeterli çoğunluğa ulaşamadığı için seçim ertelenmişti. Çetin 1 Ekim'de yapılan oylamalarda Gök'ten fazla oy almıştı.  Bugün yapılan seçimi ise Gök kazandı.

ÖZÇELİK İÇİN BİR İSTİFA DAHA GEREKİYOR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda Parti Meclisi'ne giremeyen ve yedek listede yer alan Dış Politika Başdanışmanı Murat Özçelik'i PM'ye almak ve ardından da MYK'da genel başkan yardımcısı olarak görevlendirmek istiyor. Gök'ün  yerine birinci yedek üye Ali Özcan PM'ye girerken,  Özçelik'in PM'ye girebilmesi için PM'ye seçilen asil üyelerden birinin daha istifa etmesi gerekiyor.

GRUP YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
3 Grup Yönetim Kurulu üyeliğine de Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ve Kocaeli Milletvekili Hilal Kaplan seçildi. Grup denetçi üyeliğine de Bursa Milletvekili İlhan Demiröz seçildi.


GÖK'TEN İLK AÇIKLAMA
Seçimin ardından Gök, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gök, Parti Meclisi üyeliğinden istifa etmesine ilişkin bir soru üzerine şöyle dedi: “Arkadaşlarımız demokratik iradelerini gösterdiler. Ben seçimler ertelendikten sonra aslında ilkinde de istifa ederdim ama seçime geldiğim zaman bir aday olacağını bilmiyordum karşımda ama daha sonraki süreçte seçim ertelendikten sonra hem siyasi ahlak açısından bir yere aday olduktan sonra o makamın bırakılması gerektiğini düşünerek o davranışı gösterdim, bugün seçilmeyebilirdim de bu çok da doğal bir tablo olurdu. Gördüğünüz gibi CHP kendi iç görevlerini kendi içinde demokratik ortamda yarışarak milletvekillerinin ve örgütün görüşünü alarak çözüyor. Ben bugünkü tablodan son derece mutluyum.”