@idrisemen

Leyla İmret'in avukatı: Savcılık gözaltı değil davet yapmalıydı

Leyla İmret'in avukatı: Savcılık gözaltı değil davet yapmalıydı
Leyla İmret'in avukatı: Savcılık gözaltı değil davet yapmalıydı
Diyarbakır'da dün gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan eski Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret'in avukatı Sertaç Özken, "Leyla Hanım'ın yeri yurdu bellidir. Savcılığın ifade için davetiye göndermesi gerekirdi" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Diyarbakır’da dün gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Cizre'nin görevden uzaklaştırılan belediye başkanı Leyla İmret'in avukatı Sertaç Özkan, “Normal koşullarda Leyla Hanım'ın yeri yurdu bellidir. Savcılığın ifade için davetiye göndermesi gerekirdi. Leyla Hanım'ın davetiye usulü ile savcılığa ifade vermesi lazımdı" diyerek tutuklama isteyen savcılığa tepki gösterdi.

Cizre Belediye Başkanlığı görevine yüzde 81 oyla seçilen Leyla İmret hakkında, ilçedeki sokağa çıkma yasaklarını eleştirdiği bir konuşma nedeniyle "silahlı terör örgütüne üye olma, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme, suç işleme amacıyla kurulan örgüte üye olma, terör örgütü propagandası yapma” suçlamalarıyla soruşturma açılmış, ardından belediye başkanlığı görevinden azledilmişti.

Bir toplantı için Diyarbakır'da bulunan İmret, bu soruşturma kapsamında dün Diyarbakır’da gözaltına alındı ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemede SEGBİS sistemiyle ifadesi alındıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan İmret’in, avukatı Sertaç Özkan uygulamaya tepki gösterdi.

İmret’in Cizre’de ilan edilen 12 gün süren sokağa çıkma yasağı hakkında konuştuğunu, ancak konuşmasının çarpıtıldığını söyleyen avukat Sertaç Özkan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Leyla Hanım yalan haberle hedef gösterildi. Leyla hanımın şahsına yönelik yaklaşık bir yıldır saldırılar yapılıyor. Normalde bir siyasetçi söylediği sözlerden dolayı yargılanmamalı. Siyasetçinin söylemleri ifade özgürlüğü kapsamında kalan sözlerdir. Ancak biz biliyoruz ki bu haberi çarpıtanlar İmret’e kumpas kurdular. Leyla Hanım dün bir toplantı için gittiği Diyarbakır’da yakalandı. Normal koşullarda Leyla Hanım'ın yeri yurdu bellidir. Savcılığın ifade için davetiye göndermesi gerekirdi. Leyla Hanım'ın davetiye usulü ile savcılığa ifade vermesi lazımdı. Ancak savcılık bu yolu izlemedi. Bunun üzerine Cizre Sulh Ceza Hakimliği Leyla Hanım hakkında 'ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılması' kaydıyla yakalama kararı çıkarmış. Savcılık bu karara rağmen Leyla hanımı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti."