Leyla Zana yemin etmezse ne olacak?

Leyla Zana yemin etmezse ne olacak?
Leyla Zana yemin etmezse ne olacak?
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yeniden yemin etmezse Meclis'te yasama çalışmalarına katılamayacak.

RADİKAL - TBMM’nin açılış töreninde 24 yıl önceki yemin krizinin bir benzeri yaşandı. 2011'deki yemin törenindeki gibi HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana yemin metnini dışına çıkarak 'Türk milleti' ifadesi yerine 'Türkiye milleti' dedi. Bunun üzerine geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal yeminin tekrar edilmesini istedi. Ancak Zana ikinci kez kürsüye çıkmadı.

TEKRAR YEMİN ETMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Kanal D'den İbrahim Gündüz, CNN Türk canlı yayınında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yeniden yemin etmeyeceğini açıkladığını duyurdu.

Leyla Zana yemine Kürtçe başladı!

Gündüz, Leyla Zana'nın "Bu kadar genç ölürken sessiz kalamazdım. Bazı şeylerin değişmesi gerek, her şeyi göze aldım. Ayrıca önceki yemin töreninde de 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullanmıştım" dediğini aktardı.

TEKRAR KÜRSÜYE ÇAĞRILACAK

Şimde Leyla Zana yemin etmezse ne olacak sorusuna yanıt aranıyor. Milliyet'teki habere göre yetkililer, Zana'nın bugün ant içmemesi halinde gelecek birleşimde de yemin etmeyen milletvekilleriyle adının okunacağını ve kürsüye çağrılacağını kaydetti.

Leyla Zana'nın yemin etmemesi halinde Meclis'te yasama çalışmalarına katılamayacağını belirten yetkililer, Genel Kurul'da konuşma yapamayacağını, oy kullanamayacağını, yasa teklifi veremeyeceğini, ancak özlük haklarından yararlanacağını ifade etti.