Limon taktiği CHP'li vekili susturamadı!

Limon taktiği CHP'li vekili susturamadı!
Limon taktiği CHP'li vekili susturamadı!

CHP'li vekil 12 saat boyunca konuştu.

CHP'li Engin Özkoç'un, '4+4+4' düzenlemesinin görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyanun'daki konuşması 12 saat sürdü. Özkoç'u engellemek için Komisyon Başkanı Nabi Avcı karşısında limon yedi ama başarılı olamadı

ANKARA - AK Parti'nin, 8 yıllık kesintisiz eğitimin yerine öngördüğü '4+4+4' düzenlemesi Meclis Milli Eğitim Komisyonu'da görüşülürken CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç toplantıya damga vurdu. CHP'li Özkoç, toplantının başlangıcında, teklifin geri çekilmesini, sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla yeniden ele alınmasını, aksi halde söz sırası kendine geldiğini 12 saat konuşacağını söyledi. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'' üzerindeki görüşmelerde, teklifin 1. maddesi kabul edildi.


Dün saat 15.15'te başlayan ve sabaha karşı 03.00 sularında sona eren Özkoç'un konuşmasına ilişkin ilginç notlar şöyle:

Engin Özkoç, sözün başında '12 saat konuşacağım' deyince şaka zannedildi ancak 15.15’ten itibaren tuvalet molaları dışında ara vermeden yaklaşık 12 saat konuştu. Özkoç'un elinde bir metin yoktu. Sivil toplum örgütlerinin milli eğitimle ilgili hazırladığı kitapçıkları okudu. Zaman zaman CHP'liler Özkoç'un nefes alması için bol bol yorum içeren sorular sordular.


KARŞISINDA LİMON YEDİ


CHP’li Özkoç konuşmasında bir ara Komisyon Başkanı Nabi Avcı’ya dönerek, “Beni konuşturmamak için mi limon yiyorsunuz?” deyince gülüşmeler oldu. 12 saatlik konuşmasına 15:15’te başlayan Özkoç, “Ne zaman haklısınız derslerse o zaman keseceğim” dedi. 3,5 saat dolunca, CHP’li Recep Gürkan “İhtiyaç molası” istedi. Ancak Komisyon Başkanvekili AKP ’li Avni Erdemir, “Hatip bitirince mola verebiliriz” dedi.

MUHARREM İNCE 'BİTSİN' DEDİ


Sağlığından endişe ettiğini söyleyerek Özkoç'u uyarmasına rağmen başkan Nabi Avcı toplantıyı sürdürdü ve yemek arası dahi verilmedi. Konuşmanın 8. saatinde, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce Avcı'dan toplantıyı bitirmesini istedi ancak Avcı, 'Önce Özkoç konuşmasını sonlandırmalı' yanıtını verdi.

BAKAN DİNÇER DE DİNLEDİ


CHP'li AKP'li ve MHP'li komisyon üyeleri halen salonda ve 'siz konuşma hakkınızı istismar ediyorsunuz ama ben, 12 değil 24 saat de konuşsanız bekleyeceğm' diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de Özkoç'u yaklaşık 7 saat dinledi.

ŞÜKÜR'E 'MAÇ KAÇ KAÇ?' SORUSU!

AK Parti’nin, futbol yorumculuğu yaptığı için eleştirilen ismi Hakan Şükür de komisyon sıralarındaydı. Galatasaray - Sivasspor maçının oynandığı bilinirken, Şükür'ün bir ara ayrılması üzerine, CHP'lierin 'maç kaç kaç?' diyerek laf atmaıs dikkat çekti. Ayrıca, toplantı salonundaki kayıt cihazının 11 saati aşkın süredir aralıksız çalışması sonucu ısınması nedeniyle, cihazın yeniden çalışması için 15 dakika soğuması beklendi.

O TAKTİĞİ TARİHİ


CHP’li Özkoç’un TBMM komisyon oturumunda 4+4+4 Yasası olarak bilinen eğitim sistemi düzenlemelerini engellemek için 12 saat süre ile konuşması, bu yöntemin tarihi kökenlerini hatırlattı. İngilizce’de “Filibustering” adı verilen yöntem, Eski Roma’da Julius Sezar dönemine kadar dayanıyor. Yine benzer amaçlarla, yasama organı oturumlarında uzun konuşmalar yapmak yöntemine Romalı senatörler de başvuruyorlardı. İlk kez Milattan Önce 60 yılında Cesar’a karşı, senatör Cato tarafından kullanılmış. Bu konunun en yaygın olarak kullanıldığı yasama organı da, ABD Kongresi, yani Temsilciler Meclisi ve Senato. Bilinen rekor konuşma süresi ise, 47 saat..

1977 yılında bir yasa tasarısının görüşülmesi sırasında ABD’nin Texas Eyaleti’nden senatör Bill Meier, tam 47 saat süre ile konuşarak bir rekora imza atmıştı. Ondan sonraki rekor derecenin sahibi de, yine ABD Senatosu’nda 1957 yılında 24 saat 18 dakika süre ile konuşan Storm Thurmond isimli bir senatör. Yasama organlarında bu yönteme başvuranlar, kimi zaman sözü uzatmak amacı ile işi, “Yemek Kitabından pasajlar” kimi zaman, “William Shakespeare’in eserlerinden bölümler” hatta “Telefon rehberinden isim listeleri okumaya kadar vardırıyor.İngiliz Avam Kamarası’nda milletvekillerinin de zaman zaman bu yönteme başvurdukları biliniyor. (gazeteport)