Linç girişimine destek verdi, mağdurları eleştirdi, bol miktarda gaz tüketip cop eskitti

Linç girişimine destek verdi, mağdurları eleştirdi, bol miktarda gaz tüketip cop eskitti
Linç girişimine destek verdi, mağdurları eleştirdi, bol miktarda gaz tüketip cop eskitti

Celalettin Cerrah, İstanbul?da altı yıl görev yaptı.

İSTANBUL -  2003’te İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Celalettin Cerrah, altı yıl boyunca çok sayıda tartışmalı uygulama ve açıklamalara imza attı. 

* İstanbul’da 20 Kasım 2003’teki bombalı saldırılar sırasında maç izlemek için Letonya’da olan Cerrah döndüğünde faturayı gazetecilere çıkardı ve “Basın failleri deklare etti. Eğer sorumsuzluk olmasaydı, 27 kişi ölmeyecekti” dedi.

* Cerrah’ın Savaş Ay’la yaptığı 28 Kasım 2005 tarihli söyleşide sarf ettiği şu sözler çok tartışılmıştı: “Eşim de de kızlarım da iyi silah kullanır. İlkokuldan beri ateş etmeyi öğretirim çocuklarıma. Patlayan tabanca sesi huzur bizim gibilere. Stresini alır..”

* 4 Nisan 2006’da fuhuşa yönelik ‘Barbie’ operasyonunda gözaltına alınanların deşifre edilmesi eleştirilince “Polisimiz namuslu kişileri afişe etmez” dedi. Kadınlar iddianamede ‘mağdur’ olarak yer alıyordu...

* 2006’da Vatan Caddesi’ndeki Zafer Bayramı kutlamalarında Lübnan’a asker gönderilmesini protesto eden dört üniversiteli genç linç edilmek istendi. Bu girişim büyük tepki uyandırıken Cerrah’ın “Vatandaşlar haklı olarak tepki göstermişler. Güzel tepki” dedi.

* Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in  öldürüleceği istihbaratını 11 ay önce alan  Cerrah, katil Ogün Samast yakalandıktan sonra, “Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş” dedi. Daha sonra da Anadolu Ajansı’na yaptığı bu açıklamayı düzeltti. 

* Devrimci Karargâh Örgütü’ne yönelik 27 Nisan 2008’de Bostancı’da düzenlenen operasyonda üç kişi ölürken bir kişi de yaralanmıştı. Olay sonrasında Cerrah, kameraların karşısına geçerek, “Operasyon başarılı, terörist ve diğer teröristler ele geçirilmiştir” dedi. 

* 3 Mart 2008’de 18 yaşındaki Münevver Karabulut’un başı kesilerek öldürülmesinin ardından en çok eleştirilen isim Celalettin Cerrah oldu. Cerrah, cinayet sonrası yaptığı bir açıklamada, “Sizin kızınız olsa gece erkek arkadaşının evinde geç saatlere kadar dışarıda kalmasına izin verir misiniz? Kızlarına sahip çıksalarmış” dedi. Cerrah’ın bu gafının ardından kadın örgütleri harekete geçerek Cerrah hakkında suç duyurusunda bulundu.

* Cerrah’ın en çok eleştirilen uygulamalarından biri toplumsal olaylarda sık sık ve bol miktarda ‘gaz bombası’ kullanılmasıydı. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında DİSK ve ÖDP binalarına, katılımcılara, hastanelere çok sayada gaz bombası atılmıştı. Polisin yerde düşene, lokantada yemek yiyene dayak attığı görüntüler de büyük tepki toplamıştı. Gaz bombası son olarak da bir gecekondu yıkımında okula atılmıştı.

* Cerrah döneminde çok sayıda işkence olayı da gündeme geldi. Polisin kimlik sorma uygulaması nedeniyle çok sayıda vatandaş darp edildi.

* Cerrah önemli operasyonlar da yaptı. Özellikle kentteki kapkaç oranı yıllar içinde düştü. Son olarak 2007-2008 dönemindeki kapkaç olaylarının yüzde 41 azaldığı rapor edildi. Son dönemlerde art arda yaptığı üç büyük korsan operasyonunda yaklaşık 2 milyon korsan ürün yakalandı. Uyuşturucuya yönelik de büyük operasyonlar gerçekleştirildi.