@ismailsaymaz

'Macerası' mutlu sona erdi

'Macerası' mutlu sona erdi
'Macerası' mutlu sona erdi
CHP Milletvekili Hüseyin Aygün dün akşam serbest bırakıldı. Aygün, PKK'lıların silahlı mücadeleyi anlamlı bulmadıklarını söylediğini anlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

TUNCELİ- PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün kaçırılışın üzerinden 46 saat sonra, kaçırıldığı Ovacık ilçesi sınırlarında dün akşam saat 17.00 sıralarında serbest bırakıldı. Aygün, PKK’lıların kendisine, ‘demokratik özerklik planı’ için yürüttükleri silahlı mücadeleyi artık anlamlı bulmadıklarını, parlamentodaki 4 partinin bir araya gelerek Kürt sorununa çözüm bulması gerektiğini düşündüklerini söylediğini aktardı. Aygün, ‘Bahoz’ kod adlı Ferman Hüseyin’in PKK’lıları arayarak ‘olayın doğru olup olmadığını’ sorduğunu anlattı.
Aygün, dün akşam bırakıldığı yerden köye geldi ve buradan yetkililerle temasa geçti. Serbest bırakılmasının duyulması üzerine Tunceli merkezde bulunan başta CHP milletvekilleri olmak üzere çok sayıda vatandaş ve gazeteci bölgeye gitti. Vali Mustafa Teşkesen de Aygün’e telefonla ulaşarak helikopter gönderildiğini söyledi. Ancak Aygün kendisini almaya gelen CHP’lilerle döneceğini belirtti. Aygün, bir ticari araçla şehir merkezine geldi ve Moğultay Mahallesi’ndeki Gün Tuncer Apartmanı’ndaki evine geçti.
Aygün evine vardıktan yarım saat sonra Seyit Rıza Parkı’na gelerek bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamasına, “İki günlük dağ maceram akşam 17.00’da sona erdi” diyerek başlayan Aygün, yaşları 18 ile 25 arasında olan 6-7 kişilik bir genç bir grup tarafından kaçırıldığını, dağda bulunduğu süre boyunca kendisine ‘son derece saygılı’ davranıldığını söyledi. Kaçırılma nedeninin ‘siyasi propaganda’ olarak ifade edildiğini söyleyen Aygün, “Eylemi gerçekleştiren genç arkadaşlar, bu ülkenin çocukları. Eylem aracılığıyla Türk kamuoyuna barış ve ateşkes mesajı vermek istediklerini söylediler” dedi.
Aygün, şunları söyledi: “Asker olsun, dağdaki genç olsun, ölen bütün çocukların bu ülkenin çocukları olduğunu ve bu savaşı başta kendilerinin anlamsız bulduğunu söylediler. ‘İstediğimiz demokratik özerklik planı silahlı mücadele gerektirmeyen demokratik bir taleptir ve Avrupa ’da pek çok ülkede vardır. Bu bakımdan biz de yürüttüğümüz mücadelenin çok anlamsız olduğunu biliyoruz’ dediler. Benimle muhatap olan genç arkadaşların kimi evlerine geri dönmek istiyor, bu anlamsız savaşın bitmesini istiyor. Kürt sorunun çözümü için parlamentoda dört partinin bir araya gelip çözüm aramasının tek yol olduğunu söylüyorlar. Akan kanın durması için özellikle CHP’nin ve özelinde de benden Dersim milletvekili olarak daha çok emek ve çaba beklediklerini ifade ettiler.” Aygün, dağda bulunduğu sürede yoğun bir bombardımanın olduğunu ifade ederek, yürütülen operasyonu eleştirdi. 

‘Bağımsız siyaset yap’ demişler
Aygün, PKK’lıların CHP’de değil de ‘bağımsız bir kimlikle siyaset yapmasını’ istediğini anlattı. Aygün buna karşı, “Silahların gölgesi altında bu konuda bir karar verilemeyeceğini, özgür iradem dışında verilecek hiçbir kararın da doğru olmayacağını; ‘Yeni CHP’nin Dersim milletvekili olduğum için gurur duyduğumu, ‘Yeni CHP’nin benim gibi insanları partiye kabul ederek dönüşümün işaretlerini verdiğini belirttim” dediğini aktardı.
Aygün, kaçırılmasının PKK’nın üst yönetiminde rahatsızlık yarattığı yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması ve eylemin yerel birimin inisiyatifinde geçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin sorulması üzerine, “Sabah uyandığımızda ‘Bahoz Erdal’ bulunduğumuz bölgeyi aradı ve bu olayın doğru olup olmadığını sordu. Beni götüren arkadaşlar doğruladılar; bunun üzerine ‘ Güvenlik en üst seviyeye çıkartılsın ve kılına zarar gelmesin’ diye talimatı aldıklarını ilettiler. Yerel bir birimin hareketi de olabilir, bilemiyorum, bunları konuşamadık. Bunları sormadık” diye konuştu.
Aygün, eylemin erken sonlandırıldığını ifade ederek, “Normalde Dersim üst düzey sorumlularıyla görüştürüp bazı isteklerde bulunacaklardı. Yoğun tepkiler üzerine 48 saat içinde serbest bırakıldım. Eylemin amacına ulaştığını bildirip beni uğurladılar. Bulunduğumuz dereden çıkıp yola geldik. Sarıldılar, ‘Burada bulunan kardeşlerini sakın unutma abi; senden destek istiyoruz’ dediler. Ben de barışın sağlanması için mücadele edeceğime söz verdim” dedi. Emine Aygün ise eşinin serbest bırakılmasından mutluluk duyduğunu ifade ederken kızı İdil Aygün, “Bir daha hiç kimsenin dağa kaldırılmamasını ve terörün bitmesini istiyorum” diye konuştu.