'Maden arar gibi ceset aramaya devam edeceğiz'

'Maden arar gibi ceset aramaya devam edeceğiz'
'Maden arar gibi ceset aramaya devam edeceğiz'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Meclis'te kalıcı bir komisyon kurulup, derhal çalışmalara başlaması lazım" dedi.

Tanrıkulu, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesini ziyaretinin ardından, Sur ilçesinde çevre düzenlemesine yönelik yürütülen kazılarda kemik parçalarının ortaya çıktığı tarihi İçkale'de incelemelerde bulundu. Sezgin Tanrıkulu, burada yaptığı açıklamada, söz konusu bölgede başka bir amaçla yapılan kazıda tesadüfen 9'a yakın insana ait kemik ve kafataslarının bulunduğu söyledi. Kemiklerin 90'lı yıllardaki faili meçhul cinayetlere ve kayıplara ilişkin olup olmadığının ortaya çıkacağını ifade eden Tanrıkulu, “ Türkiye 'nin artık övüneceği başka şeyler de var. Yer altından çıkacak kemikler ve faili meçhul cinayetlere ait cenazeler. Yer altı zenginliklerimizin bir parçasını artık bunlar oluşturuyor” dedi. 

İnsanların artık yer altında kemik aramaması, Türkiye'nin gündeminden bu olayların çıkarılması gerektiğini kaydeden Tanrıkulu, şunları söyledi: 

“Bunun için, bu çalışmaların gizli değil, kamuoyuna açık yapılması lazım. Bu tür soruşturmalarda gerçek faillerin ortaya çıkması bakımından zaman aşımı sürelerinin ceza yasasından çıkarılması gerekiyor. Meclis'te kalıcı, dünya örneklerine uygun bir komisyonun kurulması noktasında Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin bir yaklaşım göstermesi lazım. Kalıcı bir komisyonun kurulup, derhal çalışmalara başlaması lazım.” 

Yüzlerce kayıp vakasının bulunduğunu ileri süren Tanrıkulu, “Bu işler sadece yargılaya bırakılmayacak kadar önemlidir. Dolayısıyla yasama organı olan meclisin bir tutum alması lazım. Meclis gerçek iradesini ortaya koymazsa biz yer altında maden arar gibi ceset aramaya devam edeceğiz” diye konuştu. Tanrıkulu, daha sonra gazetecilere, söz konusu bölgenin bir dönem İl Jandarma Komutanlığı alanı olduğunu öne sürerek, avukatlık yaptığı esnada başından geçen bazı olayları anlattı. (AA)