Mahçupyan artık 'resmi' danışman değil

Mahçupyan artık 'resmi' danışman değil
Mahçupyan artık 'resmi' danışman değil
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan yaş haddinden dolayı görevinden ayrıldı. Mahçupyan, son olarak "Bosna ve Afrika'da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915'te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" açıklamasıyla, tartışılmıştı.

RADİKAL-Başbakan’ın Başdanışmanı Etyen Mahçupyan yaş haddinden dolayı görevinden ayrıldı. Hurriyet.com.tr'den Dinçer Gökçe'ye konuşan Mahçupyan,"9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışında kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurt dışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi.

Etyen Mahçupyan: Ermenilere yapılana soykırım dememek imkansız

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduktan sonra Başdanışman olarak atadığı Etyen Mahçupyan, son dönemde yaptığı açıklamaları tartışma yaratmıştı. Mahçupyan, son olarak "Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" açıklamasıyla, çok tartışıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, devlet yetkililerinin 1915 olayları konusunda yurtdışından gelen "soykırım" açıklamalarına en sert şekilde tepki gösterdikleri dönemde, "Başdanışman" Mahçupyan'ın bu çıkışı dikkat çekti.

YAŞ HADDİNDEN SİSTEM DIŞI


Ancak Mahçupyan'ın bu sözleri söylediği sırada, artık "Başbakan'ın Başdanışmanı" olmadığı ortaya çıktı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Mahçupyan, 9 Mart 2015 itibarıyla Başdanışmanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. 9 Mart 1950 doğumlu olan Mahçupyan, “9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışına kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurtdışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi. 9 Mart’tan itibaren resmi Başbakanlık danışmanlığı görevi düşen Mahcupyan o tarihten sonra çok tartışılan şu açıklamaları yapmıştı:

Etyen Mahçupyan: Meraktan AK Parti'ye girdim

"SOYKIRIM" DEMESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Papa'nın "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" açıklamasından hemen sonra, Etyen Mahçupyan da bir internet sitesine yaptığı açıklamada,"Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" demişti. Karar.com internet sitesine konuşan Mahçupyan'ın Papa’nın "soykırım" açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık psikolojik ağırlığı atmıştır. Neden 100 yıl sonra bu kelimeyi kullandı demektense tersten bakıp bu kadar sene nasıl direndi demek lazım. Vatikan çoktan böyle bir şey söyleyebilirdi. Ama söylemedi” ifadesini kullanmıştı

Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Mahçupyan: Halk darbeye karşı yolsuzluğu tercih ediyor

Başbakanın başdanışmanı: Ermeni değil Osmanlı hissediyorum!


  http://www.radikal.com.tr/133699613369963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zaten onu kullanmak icin danisman yaptilar... - AT1928

  Ahmet davutoglu tipik bir ummetci ve sark kurnazi. Etyen Mahcupyan'i basdanisman yapmasinin tek sebebi, Etyen'i "kullanmakti", yani "bakin benim basdanismanim bir ermeni, dolayisiyle ayirim yapmiyoruz" mesajini vermekti. Etyen, Ermeni Soykirimi konusunda, gercekleri söyledi ve bu gercekleri söyledigi icin, kimbilir belki de Erdogan'in emriyle görevinden atildi. Gercek bu!

  Yaş haddinden değil - anarshit

  Devletin ittihat ve terakki kafasına karşı haddini bilmemekten kaynaklanıyor bence. Ülkemizi bugünlere getiren ve de hala iktidarını koruyup pekiştiren, bu kafa değil mi?

  Çar'ın Arabı - halukaka

  Aleksandır Puşkin, Çar'ın Arabı'nı yazmıştı. Tarih de Padi-Geriden-Şah'ın Ermenisi'ni yazacak. Ama kısa hikaye olarak. Hah Hah Hah!