Mahkeme ısrarlı: Tahliye yok

Mahkeme ısrarlı: Tahliye yok
Mahkeme ısrarlı: Tahliye yok
Milletvekili seçilen Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Engin Alan'ın tahliye için yaptığı başvurular reddedildi. Son kararı bir üst mahkeme verecek. Üst mahkemenin savcıları 'Tutukluluk sürsün' yönünde görüş bildirdi

İSTANBUL - “Ergenekon” sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay milletvekili seçildikten sonra avukatları İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 'ne başvurarak tahliye talebinde bulunmuştu. Ancak mahkeme, oy çokluğuyla tahliye talebini reddetmişti.

Bunun üzerine Haberal ve Balbay'ın avukatları geçen cuma 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etmiş, kararın düzeltilmemesi halinde dosyanın bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etmişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Balbay ve Haberal hakkındaki karar düzeltme talebini reddetti. Mahkeme, "Ret kararımız yerindedir" diyerek dosyayı üst mahkemeye gönderdi.

SAVCI: TUTUKLULUK SÜRSÜN

Bu karar üzerine itiraz başvuruları bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Dosya kendisine ulaşan 14. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı Hikmet Usta, itirazın reddedilmesi yönünde görüş bildirdi.

MAHKEME:ENGİN ALAN KARARIMIZ YERİNDE

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, MHP’den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan hakkındaki "tahliye talebinin reddi’ kararı yerinde dedi" ve dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi.  MHP’den milletvekili seçilen Alan’ın avukatı, davanın görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunmuştu. Tahliye talebini değerlendiren İstanbul 10. Ağır Mahkemesi, Alan’ın talebini reddetmişti. Bunun üzerine avukat, tahliye talebinin reddedilmesine ilişkin karara itiraz ederek, karar düzeltme istedi. Bu talebi değerlendiren mahkeme, 'tahliye talebinin reddi kararımız yerindedir’ şeklinde karar verdi. Karar düzeltme talebini reddeden mahkeme, dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. (aa, dha)