Mahkeme: Tuncel dağa adam gönderdi

Mahkeme: Tuncel dağa adam gönderdi
Mahkeme: Tuncel dağa adam gönderdi

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdığı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ile ilgili gerekçeli kararını açıkladı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan BDP Milletvekili Sebahat Tuncel hakkındaki gerekçeli karar açıklandı. 15 sayfalık gerekçeli kararda Tuncel hakkındaki suçlamalara yer verildi. Tuncel’in 2004 yılında PKK ’nın Kuzey Irak’ta yaptığı kongreye örgüt üyelerinin giydiği kıyafetlerle katıldığının belirtildiği kararda, sanığın dağa eleman göndermekle birlikte molotoflu eylemlerin talimatını verdiği de ifade edildi. Gerekçeli kararda Tuncel'in, 2004 yılında Bağcılar DTP ilçe binasında terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin yaptığı toplantıya katıldığı ve buraya yapılan baskında gözaltına alındığına da değinildi.


'Molotoflu eylemlerin talimatını verdi'

Tanık ve gizli tanıkların ifadelerinde Tuncel’in İstanbul’da bazı molotoflu eylemlerin talimatlarını verdiğinin savunulduğu gerekçeli kararda, gizli tanık ifadelerine göre Sebahat Tuncel’in örgütün dağ kadrosuna eleman gönderdiği ifade edildi. Mahkeme, suçlamalarla ilgili tanık ve gizli tanıkların ifadelerinin birbirleriyle örtüştüğünü, tanıkların anlattıkları eylemlerin emniyetten istenen raporlarla da teyit edildiğini vurguladı. Kararda bir tanığın, örgütün ve avukatların baskılarına, ailesinin öldürüleceği yönündeki tehditlere rağmen Tuncel aleyhine ifade verdiğini söylediği bilgisi yer aldı. Kararda, Tuncel’in savunmasında suçlamaları reddettiği, PKK ile ilgisinin bulunmadığını söylediği vurgulandı. Kuzey Irak’a yasal yollardan gittiğini anlatan Tuncel’in örgütün bu bölgede düzenlenen kongresine katılmadığını ileri sürdüğü kaydedildi. Mahkeme, Kuzey Irak’a bölgedeki kadın sorunlarına ilişkin çalışma yapmak amacıyla gittiğini söyleyen Tuncel’in çalışmasıyla ilgili bu yönde hiçbir yazılı ya da görsel belge sunmadığına da gerekçeli kararında yer verdi.


'Sanığın işlediği suçlar dokunulmazlık dışındadır'
Mahkeme, milletvekili olan Tuncel’in yargılandığı suçun niteliği itibariyle Anayasa’nın 14. maddesinde belirtilen ‘devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü’ bozmayı amaçlayan faaliyetler kapsamında olduğu için yasama dokunulmazlığının dışında kaldığını da hatırlattı. Mahkeme, Tuncel’in önce 7 yıl hapis cezasıyla, terör kapsamında olması nedeniyle yarı oranında artırarak 10 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alan mahkeme, cezayı 8 yıl 9 aya düşürdü. Dava kapsamında 8 Kasım 2006 tarihinde tutuklanan Tuncel, 2007 seçimlerinde milletvekili olması üzerine kaçma şüphesi bulunmadığı gerekçesiyle 24 Temmuz 2007 tarihinde tahliye edilmişti.