Makamda gözüm yok

Makamda gözüm yok
Makamda gözüm yok
HAS Parti'de, AK Parti'ye katılma adımları hızlandı. Dünkü Genel İdare Kurulu Toplantısı'nda Genel Başkan Kurtulmuş, "Bizim makam, mevki derdimiz yok" dedi
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti ile bütünleşme kararı HAS Parti İl Başkanları ve Genel İdare Kurulu’nda ele alındı. HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, daha önce yaptığı açıklamaları anımsatarak kendisini eleştirenlere, “Kimse Numan Kurtulmuş nerede ne demişti telaşında olmasın. Numan Kurtulmuş siyasete başladığı ilk günden itibaren söylediği bütün sözlerinin hayatının sonuna kadar arkasında olacak” diye yanıt verdi. Başta eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu olmak üzere partinin bir kısım ağır topları bütünleşmeye karşı çıkarken son söz önümüzdeki günlerde toplanacak Kurucular Kurulu’nda söylenecek.

Bugün AK Parti MKYK’da ele alınması beklenen ‘bütünleşme’ öncesinde HAS Parti’de İl Başkanları ve GİK Toplantısı yapıldı. İl Başkanları Toplantısı öncesinde konuşan Kurtulmuş, “Numan Kurtulmuş ve arkadaşlarını kamuoyu yakından tanıyor. Hiçbirimizin ne makam, mevki derdi vardır, ne para pul derdi vardır, ne servet derdi vardır. Bizim derdimiz kişiler, partiler değildir. Bizim derdimiz, bu milletin gerçekten en ileri noktaya gitmesidir. Bizim derdimiz, bizim medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa edecek bir kararlılığı ortaya koymaktır. Dün bu konudaki görüşlerimizi söylüyorduk. Bugün de söylüyoruz. Yarın da söyleyeceğiz. Ve hayatımızın sonuna kadar medeniyet siyaseti adı altında anlatmaya çalıştığımız görüşlerimizi dile getireceğiz, uygulamaya gayret edeceğiz” diye konuştu. Kurtulmuş, bütünleşme sürecine ilişkin bildiği bütün konuları, konu kamuoyuna yansıdığı ilk günden itibaren bütün şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaştığını da ifade etti.

‘50 bin kere olurdu’ Kurtulmuş, bütünleşme ile ilgili kararın ne zaman açıklanacağının sorulması üzerine, “Çok uzun sürmeyecek bir süreçtir. Arkadaşlarımızla görüşeceğiz, herkes söyleyeceği ne sözü varsa bunları söyleyecek. Şu anda istişarelerimiz devam ediyor. Çok uzun olmayacak bir süreçte de inşallah geldiğimiz noktayı kamuoyuyla paylaşacağız” dedi. Mehmet Bekaroğlu’nun İstanbul İl Başkanı görevinden istifa etmesini ve ardından yaptığı açıklamaları, “Sayın Bekaroğlu benim eski kadim dostum, arkadaşımdır. Kendisi hakkında bir şey konuşmam, kendisi hakkında bir şey konuşturtmam” sözleriyle değerlendiren Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun “Asiye nasıl kurtulduysa, Kurtulmuş da öyle oldu” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Makam, mevki için böyle bir şekilde davranmayacağımızı bütün Türkiye biliyor. Kimin ne söylediği de hiç umurumda değil. Eğer Numan Kurtulmuş ve arkadaşları makam, mevki beklentisi içerisinde olsaydı şimdiye kadar elli bin kere olurdu. Bu, yeni Türkiye’nin inşası konusunda bir bütünleşme teklifidir. Türkiye’nin bütünüyle demokratikleşmesi, Türkiye’de bizim medeniyet siyaseti dediğimiz genel çerçeve içerisinde siyasette bir güçbirliği yapılması, bir ileri adım, bir yenilenme ruhunun ortaya konulması şeklinde bir teklifte, davette bulunuldu. Şunu söyleyeyim: Numan Kurtulmuş siyasete başladığı ilk günden itibaren söylediği bütün sözlerinin sonuna kadar arkasında olacak.”

AK Parti ile bütünleşme adımının atılmasına en sert tepki İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’ndan geldi. Bekaroğlu dün yapılan GİK Toplantısı’nda “Partide, ‘Son tren kalkıyor. Tren kalkmadan binelim’ telaşı var”diye konuştu. İl başkanları ve GİK’ten Kurtulmuş’a destek kararı çıktı.

Bekaroğlu: CHP’nin farkı var mı?
Mehmet Bekaroğlu’nun Numan Kurtulmuş ile ipleri koparmasının ardından, “CHP’den teklif aldı” iddiaları kulislerde konuşulmaya başlandı. CHP’den kendisine davet gelmediğini söyleyen Bekaroğlu, “Merkez siyasetin oyun alanına çevrilmesine itiraz ettik. CHP, AK Parti ne fark eder? Aynı şeyler. Bizimle ilgisi olamaz. Ben de gazetelerden okudum. Spekülasyon. Onun da ötesine geçemez” dedi. Bekaroğlu, “CHP’de farklı bir siyaset mi yapılıyor? Kimlik siyaseti yanlış bir siyaset. CHP sosyal demokrat bile değil. Olamıyor, bunu ortaya koyamıyor, sergileyemiyor. Hâlâ devlet refleksleri ile siyaset yapan bir parti. CHP maalesef kimlikler üzerinden değil de gerçekten sosyal demokrasi üzerinden, paylaşım üzerinden, halklar üzerinden, özgürlükler üzerinden bir siyaset ortaya koyabilseydi çok farklı şeyler olabilirdi. Ama koyamıyor” dedi.