Mansur Yavaş'tan Deniz Gezmiş açıklaması

Mansur Yavaş'tan Deniz Gezmiş açıklaması
Mansur Yavaş'tan Deniz Gezmiş açıklaması
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, CHP'ye geçmesinin ardından, ortaya çıkarılan, sol kesimle ilgili sert eleştirilerinin yer aldığı ses kayıtlarıyla ilgili, "Gençtik, şimdi olgunlaştık" dedi.

Radikal.com.tr - CHP 'nin yerel seçimlerde sağdan transfer edilen isimlerinden olan ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı için en iddialı isim olan Mansur Yavaş'ın aday ilan edildikten sonra CHP örgütleriyle çeşitli toplantılarda bir araya geldiği kaydedildi. Buluşmalarda CHP örgütleri ile tanışan Mansur Yavaş'a Deniz Gezmiş'e "katil" dediği, solu eleştirdiği 80'li yılların sonu 90'lı yılların başındaki çeşitli konuşmaları hatırlatıldı. Yavaş'a en çok "Eski MHP 'li olarak CHP'de siyaseti niye tercih ettiniz?" sorusu yöneltildi. Vatan gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre, Yavaş'ın basına da yansıyan ses kayıtlarına ilişkin, "Gençtik, öyle şeyler söyledik. Şimdi olgunlaştık. Artık daha bütünleştirici, birleştirici siyaset yapmanın gerekliliğine inanıyoruz" diyerek özeleştiri yaptığı ifade edildi. Yavaş, "Neden CHP'de siyaset?" sorusuna da, "Melih Gökçek devrine son vermek için" yanıtı verdi.

Öte yandan parti yöneticilerine ve milletvekillerine Ankara'nın yanı sıra, Anadolu'daki Alevi köylerinden, hatta Alevi nüfusun yoğun olarak yaşadığı Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinden de, Yavaş başta olmak üzere partinin eski MHP'li isimleri aday yapma tercihinin gerekçeleri soruldu. Bu durumdan rahatsızlığını ileten seçmenlere, parti kurmaylarının ise, "Yavaş tercihi, AKP 'ye ve 20 yıldır Ankara'yı yöneten Melih Gökçek'e karşı bir gerekliliktir" dediği kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1173836117383614

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mansur yavaş - mahir emep

  ankara halkı israrla mansur yavaş yada melih gökçeğe oy vermeye zorlanıyor.ikiside sağ kulvarın adayı, bir şey değişmez. oysaki hdp halkların demokratik partisinin adayı var. devrimci, halkçı, eski shp millet vekili. salman kaya. kendine solcuyum, demokratım, halkçıyım, kenti seviyorum diyenlerin, kominist, sosyalistim,ben ötekiyim diyenlerin oy vereceği bir aday. ben oyumu ona vercem. chp adayının siyasi geçmişine değilde, benim anlayamadığım, iktidara aday bir parti örgütü ankarada bir belediye başkanı hazırlayamıyor. yazık o il örgütüne.

  Yanılmıyorsam Fransa'da 2002 yılında yapılan - msu

  Yanılmıyorsam 2002 de Fransa'da yapılan Başkanlık seçiminde adaylardan biri Jacgus Chirac diğeri Jean-Marie Le pen di. Yani biri libral diğeri ırkçıydı. Fransa daki solculara sormuşlardı, "oyunuzu kime veririsiniz? " diye. Solcular " Faşiste vermektense hırsıza veririz daha iyi." " demişlerdi. Ve Chirac ,oyların yüzde 87 sini alarak rekor kırmıştı.

  bakış açısı - sakirt

  videoyu izledim,gerçekten söylenen şeyler olumsuz ve tam bir sağcı kafası. fakat bir an aklıma şu geldi,bundan seneler önce kürt düşmanı iken şimdi halkların kardeşliğini savunuyorum. gerçekten pişman olamaz mı? veya bu insanı kucaklamak o kişi de "bu insanlar o kadar da kötü değilmiş" izlenimi yaratamaz mı? sol sadece sol ile bu ülkede hiç bir şey kazanamaz,kazanamadı. hedefe ulaşmak için sağcı insanlar da kucaklanmalı, şunu da unutmamalı bir insana kendini en iyi konuşarak değil göstererek kanıtlarsın. her şeye rağmen kötünün iyisi olmadan en iyisine ulaşmak imkansız.

  Yeterki başkan olayım! - ny1953

  Mansur YAVAŞ, 99 da eski yuvası MHPden aday oldu kazanamadı ve Bahçeli'yi "MHP'yi CHP'lileştirmekle" suçladı. Şimdi CHP'den aday oldu ve kazanamayacak. 2019 seçimlerinde PKK'nın desteklediği bir siyasi oluşumun adayı olmayacağına dair garanti versin;söz veriyorum ben de bu seçimde kendisine oy vereceğim. YAVAŞ için aslolanın "ne pahasına olursa olsun Başkan olmak" olduğu anlaşılıyor. Ne ilke, ne prensip ne ideoloji.. böylelerine "makam mevki meraklısı"denmiyor muydu?Şimdi ne değişti de YAVAŞ MHPlilerden oy istiyor? Geçen bir MHPli diyorki "Mansura vereceğim, başkan olunca en az 1000 ülkücüyü işe koyacak." Demekki herşey menfaat üzerine! O zaman insan ister istemez soruyor kendi kendine: Mevcut Başkan'ın bu adaylardan neyi eksik? Hiç olmazsa ne yapacağının biliyoruz 20 seneden beri Ankara'ya hizmet veriyor. Gelenin ne yapacağını bilmiyoruz ki?

  "İLKE" nedir ? - beziman

  CHP'nin 6 ilkesi var diye biliriz (?) Bu durumda anlaşılıyor ve tarih de yazacaktır ki CHP'nin 6 OK'u, "TEK" ilkesi var...

  bu kafayla siz Tayyip Erdoğan' a da oy verirsiniz - kubi49

  Türkiye'de en ilkesiz seçmen Aleviler'dir. önümüzdeki yıllarda Alevilerin önüne Tayyip Erdoğan'ı çıkarırlar aleviler ona da oy vermekten gocunmazlar. ne de olsa geçen millet vekilliği seçimlerinde Deniz Gezmişler ' i astıran Demirel'in vekillerini seçtiler ,CHP 'ye vekil yaptılar. Mansur Yavaş' ı mı seçmeyecekler.demek ki kanlarına dokunmuyor.alan razı veren razı!

  CHP KAFASI - HARAYDIN

  Sol kafa O kafa CHP kafası siyaseti fanatik siyaset fraksiyonlarından olarak yapmayı hala sonuç alacak zannediyor. Oysa siyaset iktidar olmak için yapılır.İktidar olmak halkın yarısının dertlerine tercüman olmak halkın tümüne eşit ve adil davranmak demek. Fanatik fraksiyon yüzde 20. Bu 20 50 olmazsa nasıl iktidar olacaksınız? Siz Mansur Yavaş'a sormayacaksınız, kendinize soracaksınız. Halkın 20 si ile oligarşik fanatik siyaset artık Suriye'de bile yapılamıyor bakın 20 ile Esed sadece insanlığın tarihini yok etme pahasına üç gün daha ayakta duruyor, CHP 20 ile siyaset yapabilir mi? Siz 50 ile hangi ortak noktalarda buluşur iktidar oluruz diye kafa yoracaksınız. Adam öldürene, öldürenle beraber organize olana elbette katil denir, eski defterleri niye karıştırıyorsunuz. İnsanlar hata yapar ceza çeker,bunların hepsi oldu. Deniz Gezmiş arkadaşları insan öldürdüyse elbette katil, Yılmaz Güneycilik fantezisi Yılmaz Güney'in katil olduğu gerçeğini değiştirir mi?