Markar Esayan milletvekili seçildi mi?

Markar Esayan milletvekili seçildi mi?
Markar Esayan milletvekili seçildi mi?
Gazeteci Markar Esayan, 2015 Genel Seçimleri için AKP'den İstanbul Milletvekili adayı oldu. 7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok kişi Esayan'ın seçilip seçilmediğini merak ediyor. Peki Markar Esayan milletvekili oldu mu? İşte konuyla ilgili detaylar...

Markar Esayan, AKP İstanbul 2. Bölge 12. sıradan milletvekili adayı gösterildi. Sandıkların açılmasıyla elde edilensonuçlara göre Esayan AKP'den milletvekili seçildi.

 Markar Esayan kimdir?

1969'da Ermeni asıllı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdu. İlköğretimi Bomonti Mıhitaryan Ermeni Katolik İlköğretim Okulu'nda, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Lisesi'nde bitirdi. 1995 yılında İşletme lisans eğitimini bitirdi. 1997 yılından itibaren aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından beri “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası”, 2004 yılında İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü aldı ve 2005 yılında ise okuyucuya ulaştı. İkinci romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuyucularıyla buluştu. Taraf gazetesi yayın koordinatörlüğü ve aynı gazetede köşe yazarlığı görevinde bulunan Esayan, Taraf gazetesinde geçici olarak genel yayın yönetmenliği de yaptı. 21 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Yeni Şafak gazetesinde yazmaktadır.