Matbaacılar afiş parası peşinde

Seçim propaganda çalışmaları, matbaacıları da harekete geçirdi.
Haber: MERT İLKUTLUĞ / Arşivi

İZMİR - Seçim propaganda çalışmaları, matbaacıları da harekete geçirdi. İzmir Matbaacılar Odası Başkanı Ahmet Tanık afiş, broşür gibi tanıtım malzemelerini basan meslektaşlarını seçilemeyecek adaylara karşı uyardı: Ya peşin çalışın ya kendinizi sözleşmeyle garantiye alın.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin seçimlerde plastikten tanıtım malzemesi kullanılmaması yönündeki genelgesini desteklediklerini belirten Tanık, bunun hem çevre kirliliğini önleyeceğini hem iki yıldır durgunluk içinde olan matbaa sektörünü canlandıracağını söyledi. Adaylarının broşür, afiş, kitapçık bastırdığını, İzmir'de serigraficiler, plaketçiler gibi iş kollarıyla birlikte mevcut 1650 üyelerinden yaklaşık 1000'inin seçimden olumlu etkileneceğini belirten Tanık şöyle dedi:
"Ancak her seçimden sonra, seçilemeyen bazı adaylar, 'Zaten kaybettim, ödeme yapmıyorum' diyerek, seçim öncesinde yaptırdığı işlerin parasını vermiyor. Meslektaşlarımız ya paralarını peşin alsın ya da adaylarla sözleşme yapsın. Çek, senet alsınlar. Bazı arkadaşlarımız kredi kartına taksit uyguluyor. Bu da tahsilatın garantisi açısından faydalı. Harcamalar faturalandırılsın."