Mazeretim var, asabiyim!

TBMM'de haftada iki gün olan 'ziyaretçi yasağı' nedeniyle güvenlik görevlileri ile sık sık tartışmaya giren milletvekillerinin çetelesi tutulmaya başlandı. Sinirli milletvekillerinin listesi her gün TBMM Başkanı Bülent Arınç'a veriliyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM'de haftada iki gün olan 'ziyaretçi yasağı' nedeniyle güvenlik görevlileri ile sık sık tartışmaya giren milletvekillerinin çetelesi tutulmaya başlandı. Sinirli milletvekillerinin listesi her gün TBMM Başkanı Bülent Arınç'a veriliyor. Yoğun ziyaretçi akını nedeniyle milletvekillerinin yasama ve denetim faaliyetlerine zaman ayıramamaktan şikâyet etmesi üzerine TBMM Başkanlığı harekete geçti. TBMM Başkanlığı önce özellikle yasaların görüşüldüğü çarşamba ve perşembe günleri Meclis'e ziyaretçi gelişini yasakladı.
Ancak çok sayıda milletvekili, sekreteri ya da danışmanı aracılığıyla Meclis kapısında görev yapan güvenlik görevlilerine telefon açtırıp, ziyaretçilerini Meclis'e aldırdı. Yasağın bu şekilde delinmesi üzerine Meclis Başkanlığı, yeni bir uygulama başlattı. Ziyaretçiler ancak milletvekili tarafından kapıdan alınması şartıyla Meclis'e girişlerine izin verildi. Bu kez de gelen her ziyaretçi için kapıya gitmek zorunda kalan milletvekilleri ile Meclis güvenlik görevlileri arasında sık sık tartışma yaşanmaya başlandı. Bunun üzerine TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın talimatıyla Meclis giriş kapılarında 'sinirli vekil' çetelesi tutulmaya başlandı.
Televizyondan sitem etti
Meclis polisleri şimdi, yasak günlerde TBMM'ye ziyaretçi sokan ve emniyet görevlilerine 'kızan' milletvekillerinin ismini tutanak haline getiriyor. Bu vekillerin listesi de her gün Arınç'a veriliyor. TBMM Başkanı Arınç, Meclis TV'de yaptığı konuşmada bu konuya değinerek milletvekillerine sitem etti. Yasağın olduğu günlerde TBMM'ye ortalama 400 ziyaretçi geldiğini ifade eden Arınç, "Emniyet mensuplarına sert davranan, yasağa rağmen parlamentoya ziyaretçi sokan milletvekilleri var" dedi. Arınç, emniyet görevlilerinin sadece kendilerine verilen talimatı uyguladığına da dikkat çekti.