'Mazlumun ahı çıkıyor'

'Mazlumun ahı çıkıyor'
'Mazlumun ahı çıkıyor'

Fotoğraf: SELAHATTİN SÖNMEZ/HDN

Başbakan Erdoğan 28 Şubat günlerini anlattı, "Bugün mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür, adaletin tecelli ettiği gündür" dedi.

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 28 Şubat sürecini değerlendirirken, şiir okuduğu için cezaevine ‘talimatla’ girdiğini anlattı. Erdoğan, “Bugün, mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür, adaletin tecelli ettiği gündür” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: 

28 Şubat sanık sandalyesİnde: “27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de ve 28 Şubat’ta TBMM’yi yok sayanlar, kendi iradelerini millet iradesinin üzerinde görenler, bu ülkeye ve millete kötülüklerin en büyüğünü yapmışlardır. Her müdahalede Türkiye ekonomisi ağır yara almış, maalesef bedeli de yoksul halk çocukları ödemiştir. 27 Mayıs müdahalesi sanık sandalyesine oturmasa bile, maşeri vicdanda mahkûm olmuş, bu aziz millet tarafından hakkında en ağır hüküm zaten verilmiştir. Aradan 30 yıl geçmiş olsa da 12 Eylül müdahalesi bugün nihayet sanık sandalyesindedir. Aradan bin yıl değil 15 yıl geçmiş olsa da 28 Şubat bugün sanık sandalyesindedir.” 

Cezaevİne o talİmatlarla gİrdİm: “Sayın Kılıçdaroğlu , ‘AK Parti bu darbelerden hangi zararı gördü?’ diyor. Senin siyasi tarihten haberin yok ki. Önce benim milletim zarar gördü, AK Parti’nin Genel Başkanı da belediye başkanlığındaki mahkûmiyeti, işte oralardan aldığı talimat... Ben cezaevine o talimatlarla girdim. Aksi takdirde Talim Terbiye Kurulu’nun bir şiirinden dolayı kalkıp da belediye başkanı hapse atılır mı? Bu oralardan gelen talimatla oldu. Nereye kadar bu işin ucu dayanır, zaman gösterecek. 

Yumruklarımızı sıkardık: 28 Şubat’ın o en ağır karanlık ve sisli günlerinde, bütün arkadaşlarımızla birlikte oturup konuşurduk. Defalarca yumruklarımızı sıkardık, dudaklarımızı ısırırdık. Hep ‘ya sabır’ derdik. Allah mazlumun yanındadır, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Biliyorduk ki Türkiye genelinde gerek şahsım gerek arkadaşlarım gibi, niceleri dişlerini, yumruklarını sıktı, bağırlarına taş bastı ama büyük dirayet ve metanetle sabrettiler. Kamudaki memur kardeşim, belediye başkanları, başörtülü kızlar, yoksul Anadolu çocukları, Anadolu’nun işadamları, sanayicileri sabretti; çünkü hepsi güçlenmişti. Aydınlar, yazarlar, düşünürler, kanaat önderleri de sabretti. İnançlarımıza hakaret eden, tahrik senaryolarında başrol oynayan, emirle manşet atan, yazı yazan, her gün ekranlarından milletin üzerine pislik boca eden o bazı yayınlara metanetle sabrettiler. 

Sabır selamete erdİ: Brifinglerde ayakta 10 dakika alkış tutan, hakkımızda jet hızıyla kararlar veren o yargı sistemine karşı dirayetle sabrettik. Sivil toplum örgütü adı altında topuk selamı veren ikiyüzlüler karşısında da sabrettik. İşte bugün sabrın selamete erdiği gündür. Bugün, mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür, adaletin tecelli ettiği gündür. Demokrasinin de milli iradenin de TBMM’nin de anlam kazandığı, güç kazandığı gündür. 

Duayı ayet zannedİyor: Sayın Kılıçdaroğlu geçen hafta CHP ’nin tarihini anlatacağım derken, gene boğazına kadar suya battı. Bu sular derin, senin boyunu aşar. 1940’larda kitapların neden yasaklandığını açıklıyor. Sakaldan, tırnaktan bahsediyor, kitap yasaklamalarını meşru göstermeye çalışıyor. Kullandığı ifade aynen şöyle: ‘Yasaklanan bu iki kitaptan biri Burdurlu Abidin Karaaslan’ın yazdığı Türkçe Namaz Sureleri isimli kitaptır. ‘İçeriğine baktım’ diyor. İşte burası enteresan: ‘Namazda okuduğumuz Kunut dualarının eksik olduğunu görüyoruz.’ Siz Kur’an’ı süs olarak duvara asarsanız, Kunut dualarının da ayet olduğunu zannedersiniz. Bilginiz olmayan bu sularda kulaç atmayın.” 

DEMİREL’İ ÖRNEK ALMAYIN: 23 Nisan’ı kutlayacak olan yavrularımıza sesleniyorum. Siz darbeye çanak ve alkış tutanları, şapkasını alıp gidenleri değil, her ne pahasına olursa olsun demokrasiyi ve milli iradeyi savunanları örnek alacaksınız.

Sürpriz ziyaret
Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le sürpriz bir görüşme yaptı. Görüşmede ‘yeni anayasa’nın yanısıra Türkiye’de bugüne kadar yaşanan darbe ve muhtıraların araştırılması için Meclis bünyesinde kurulan Araştırma Komisyonu da ele alındı. Çiçek görüşmenin ardından tutuklu milletvekillerine ilişkin girişimde bulunmak için harekete geçti. Çiçek, Meclis’te grubu bulunan partilerin grup başkanvekillerini yarın makamına davet etti. ( RADİKAL)