MEB dershane toplantısına gazeteleri davet etmedi

MEB dershane toplantısına gazeteleri davet etmedi
MEB dershane toplantısına gazeteleri davet etmedi
Milli Eğitim Bakanlığı, dershane tartışmasında basınla da arasına mesafe koydu.

ANKARA Son günlerin hem siyasi hem de eğitim açısından öncelikli gündem konusu dershanelerle ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, Bakanlık’ta bazı dershanecilerle yaptığı toplantının duyurusu Avcı’nın daha önceki programlarının aksine ‘belirli’ basın kuruluşlarına yapıldı. Sadece 7 televizyon kanalına çağrı yapılırken, bu kanallar içinde konuya özel ilgi gösteren STV ile Kanaltürk’ün yer almaması dikkat çekti. Yazılı basından ise hiçbir kuruluşa duyuru yapılmadı.

Tüm basın kuruluşlarının günlerdir birinci sayfalarından ve bültenlerinin ilk haberleri olarak gelişmelerini duyurduğu dershanelere ilişkin düzenlemeler konusunda bugün de Bakan Avcı, Tüm Özel Öğretim Kurumları (TÖDER) ve Özel Eğitimciler Derneği (ÖZDER) temsilcileriyle biraraya gelerek önerilerini dinledi ve toplantı sonrası ortak açıklama yapıldı. Ancak bu toplantı ve sonrasındaki açıklama bütün basın kuruluşları tarafından takip edilemedi. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavirliği, daha önce Bakan Avcı’nın programlarına ilişkin yaptığı duyuruyu bu toplantı için sadece ‘belirli’ televizyon kanallarına yönelik gerçekleştirdi.

MEB ‘kimi basınla’ arasına mesafe mi koydu?
Toplantının yapılacağı önceden sadece NTV, Kanal 24, A Haber, SkyTürk, Habertürk, Kanal 7 ve TRT’ye duyuruldu. Dershanelerin kapanması konusunda eleştirel yayınlar yapan STV ile Kanaltürk de çağrı yapılmazken, CNN Türk’e de herhangi bir çağrının gitmediği kaydedildi. Yazılı basından hiçbir kuruluşun takip için çağrılmadığı toplantıya ajanslar içinden sadece Anadolu Ajansı (AA) tercih edildi. Cihan Haber Ajansı, İHA ve Doğan Haber Ajansı davet edilmeyen kuruluşlar oldu.

Bakan Avcı’nın dershanecilerle yaptığı toplantının ardından gerçekleştirilen açıklama da sadece ‘davetli’ basın kuruluşları tarafından takip edilip duyurulurken, uygulama sosyal medyada ‘akreditasyon’ tartışmasına neden oldu. MEB’in ‘yeni’ uygulaması, geçmiş dönemde Genelkurmay Başkanlığı’nın, faaliyetlerini takip edecek basın kuruluşlarına yönelik akreditasyon uygulamasını akıllara getirdi.