Mecburen ayrıldı, başbakan döndü

Siirt'te okuğu şiir nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 6 Kasım 1998'de alınan Tayyip Erdoğan, eski görev yerini, beş yıl, beş ay, 20 gün sonra Başbakan olarak ziyaret etti.

İSTANBUL - Siirt'te okuğu şiir nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 6 Kasım 1998'de alınan Tayyip Erdoğan, eski görev yerini, beş yıl, beş ay, 20 gün sonra Başbakan olarak ziyaret etti. Belediye önünde bando ve karanfillerle karşılanan Erdoğan, başkan Kadir Topbaş'la sohbet ettikten sonra bürokratlardan belediyenin durumuna ilişkin brifing aldı. Erdoğan'ın belediye çalışanlarının alkışlı karşılaması sırasında duygusal anlar yaşadığı gözlendi.
Ayrılmak zorunda kaldığı yere başbakan olarak gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Erdoğan, belediyenin özel anı defterine şunları yazdı: "6 Kasım 1998'de ayrıldığım veya ayrılmak zorunda kaldığım belediyeye, birçok hengâmeden sonra bugün başbakan olarak ziyarette bulunuyorum. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde partimin adayı Kadir Topbaş'ın
seçimi kazandığı bu görev, bizim için bugün farklı bir anlam taşıyor. Tarih ve medeniyetler şehri İstanbul ve İstanbullular, farklı hizmetlerle baş başa olacak. El eleyiz. Tebrik ediyorum, Allah'tan başarılar diliyorum."