Meclis 64 yıllık sırrın peşinde

Meclis 64 yıllık sırrın peşinde
Meclis 64 yıllık sırrın peşinde
Dilekçe Komisyonu 1948'de iki subayın terfisine dair şikâyetin 4 gün boyunca 8 gizli oturumda neden görüşüldüğünü araştırıyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Meclis’in, 1948’de iki yarbayın terfisine onay vermeyen Milli Savunma Bakanlığı’nın bu kararını iptal ettiği ortaya çıktı. TBMM Dilekçe Komisyonu, şimdi TBMM Genel Kurulu’nda o dönem 4 gün süren gizli oturumların tutanaklarını incelemeye alarak, yürütmenin işleminin nasıl ve hangi hükme dayanarak iptal edildiğini aydınlatmaya çalışıyor. Yetkililer neden bugün böyle bir işlem yapıldığının peşine düşmelerinin nedenini ise şöyle açıkladı: “Komisyonun kurumsal hafızasını, bütünlüğünü oluşturuyoruz. Böylesine bir konuyu 4 gün boyunca 8 gizli oturumda niye görüştüler? 64 yıldır bu gizlilik niye devam ediyor?”

Üst amirlerinin olumlu sicil notuna rağmen terfi ettirilmeyen Kurmay Yarbay Bahri Gökdeniz ile Kurmay Yarbay Avni Kurtkaya, 1948’de TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nı şikâyet etti. Gökdeniz’in başvurusunu MSB’nin dönemin ilgili dairesinin başında olan General Hakkı Güvendik’in huzurunda inceleyen Dilekçe Komisyonu, terfisinin bekletilmesinin hukuka uygun olmadığına karar verdi. Yarbay Kurtkaya ise üstleri tarafından müsait sicil verilmesine rağmen emekliye sevk edildiği şikâyetinde bulundu. Kurtkaya’nın emekliye sevk işleminin iptali istemini 1949 yılında işleme alan Dilekçe Komisyonu, Milli Savunma Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık ‘Mevzuat dairesinde üstleri tarafından verilen sicilin terfiye müsait olmamasından dolayı emekliye ayrıldığı’ bilgisini verdi. 

8 gizli görüşme yapıldı
Dilekçe Komisyonu, terfiye engel olan raporu hazırlanan iki müfettişi de dinledi. Sıralı komutanlarının uygun sicil verdiğine dikkat çeken komisyon, ordu müfettişliğinin şifreli telgrafında hiçbir sebep gösterilmeyerek “Alay teslim edilemez ve alay komutanlığı yapamaz” kaydı düşmesinin hukuka aykırı olduğunu belirledi. Komisyon, ‘ emeklilik muamelesinin iptaline karar’ verdi.

Dönemin Erzincan Milletvekili Behçet Kemal Çağlar kararın Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin önerge verdi. 1949’da TBMM 4 günde 8 ayrı gizli oturum yaptı ve bakanlığın kararının iptalini benimsedi.