Meclis, açıldığı gibi kapatıldı

AB'nin tepkileri ve CHP'nin çağrısı işe yaramadı. AKP, yeni TCK'yı çıkarmak için olağanüstü topladığı Meclis'i zina tartışmasının gölgesinde tatil etti.
TBMM 1 Ekim'de açılacak, ama başkanlık seçimi ve komisyonların teşkili nedeniyle ekimde yasama işleri yapamayacak. Yani, yeni TCK kasıma kalacak.

ANKARA - Hükümetin çağrısı üzerine olağanüstü toplanan TBMM, TCK tasarısını yasalaştırmadan tatile girdi. CHP'nin 'TCK'ya son noktayı koyma' önerisini reddeden AKP, Meclis'i 1 Ekim'e kadar tatil etti.
AKP'nin çağrısı üzerine TBMM, yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısını görüşmek üzere 14 Eylül'de olağanüstü toplanmıştı. TCK tasarısı 'zina tartışmaları' nedeniyle yasalaşamadı. Tasarının son iki maddesini komisyona geri çeken AKP, olağanüstü toplantıyı da bitirme kararı aldı. AB'den gelen tepkiler üzerine CHP, tasarının yasalaşması için Meclis'in dün de çalışmasını istedi. Bunu kabul etmeyen AKP, toplantı yeter sayısının sağlanamayarak Meclis'in otomatik olarak kapatılması
için tüm milletvekillerine 'Gelmeyin' talimatı verdi.
Genel Kurul dün saat 11.00'de toplandı. Ancak yeter sayı bulunamayınca Meclis 1 Ekim'e kadar tatile girdi.
Meclis'in tatile girmesiyle birlikte TCK tasarısının görüşmeleri yeni yasama yılına kaldı. 1 Ekim'de başlayacak olan yeni yasama yılında önce TBMM Başkanı, TBMM Başkanlık Divanı, komisyon üyelerinin ve grupların yöneticilerinin seçimi yapılacak. Seçimler nedeniyle Meclis ekim ayı içinde yasama çalışması yapamayacak. Bu durumda da TCK tasarısı Genel Kurul gündemine kasım ayından önce gelemeyecek.