Meclis, Adli Tıp'ı bekliyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesiyle, Kulp'ta ortaya çıkan toplu mezarın raporları için Adli Tıp'ı bekleyecek.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - İnsan Hakları Komisyonu, Kızıltepe'de Ahmet Kaymaz'la 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın polislerce öldürülmesi ve Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Alaca Köyü'nde bulunan toplu mezarla ilgili alt komisyon raporları için, Adli Tıp'tan gelecek bilgilerin beklenmesini kararlaştırdı.
Genelkurmay'a yazı
Dün, Kulp ve Kızıltepe raporlarını görüşen komisyon, Kulp olayıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılan dava dosyalarının Dışişleri Bakanlığı'ndan istenmesi kararı aldı. Komisyon toplantısı, olayı bildiğini, ancak konuşamayacağını söyleyen kişiye güvence verilerek konuşmasının sağlanmasını, Genelkurmay Başkanlığı'ndan olayla ilgili ne yapıldığının sorulmasını, köylülerin toplu mezar bulunduğunu söylemesine rağmen olay yerine gitmeyen savcının Adalet Bakanlığı'na bildirilmesi, gelecek bu bilgiler doğrultusunda alt komisyon raporlarına son şeklinin verilmesi kararıyla sonuçlandı.
Kızıltepe'deki operasyonda, güvenlik görevlilerinin hava yağışlı olduğu için karşıdaki kişileri iyi göremediğini gerekçe göstermesinden hareket eden komisyon, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, söz konusu tarihte bölgedeki hava durumuna ilişkin bilgi alınmasını istedi. Komisyon, AKP ve CHP tarafından Kızıltepe'ye ayrı ayrı gönderilen milletvekillerince hazırlanan raporların da partilerden istenerek, dikkate alınmasını kararlaştırdı.
'Kızıltepe'de ihmal var'
Toplu mezarla ilgili bazı delilleri savcılığa vererek dosyaya girmesini sağladıklarını belirten komisyon başkanı Mehmet Elkatmış, olayın belirginleşmeye başladığını söyledi. Elkatmış, Kızıltepe'deki olayda ise polis ve yöneticilerin ağır ihmali bulunduğunun raporla belirlendiğini ifade etti.
'Resmi açıklamalarda çelişkili yanlar olduğu, aydınlatılması gereken sorular bulunduğu anlaşıldığı' belirtilen Kızıltepe raporunda, "Bu nedenle heyet, olayda öldürülen baba-oğlun suçsuz oldukları, olaya sebebiyet verenlerin bir an önce ortaya çıkarılarak cezalandırılmaları gerektiği kanaatine varmıştır" denildi.
Adli Tıp Kurumu incelemesinde, toplu mezardaki kişilerin, kaybolduğu söylenen kişilere ait olduğunun belirlenmesine açıklık kazandırılacağı belirtilen Kulp raporunda ise şöyle denildi:
'Gözaltında kayboldular'
"Yapılacak inceleme neticesinde bu kemiklerin ve bulunan diğer eşyaların maktullere ait olmadığının ortaya çıkması halinde bile durumun değişmeyeceği, zira Şemdin Sakık'a karşı yapılan bir operasyon sırasında bu kişilerin gözaltına alındıktan sonra kayboldukları kanaatine varılmıştır."