Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu

Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu
Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu
4 adayın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçiminde 4. tur oylaması tamamlandı. Meclis Başkanı AKP Adayı İsmet Yılmaz oldu.

RADİKAL-TBMM Başkanlığı seçiminde 4 adayın yarıştığı 4. tur oylaması tamamlandı. 4. Turda İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal yarıştı. AKP Adayı İsmet Yılmaz 258, CHP adayı Deniz Baykal 182 oy aldı.Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 boş oy kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı. Seçimin ardından 'En erken doğan' isim olarak geçici Meclis Başkanlığı yapan Deniz Baykal görevini İsmet Yılmaz'a devretti.   


TBMM Genel Kurul Salonunda yapılan seçimde başkan seçimi için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy aranıyordu. Ancak 3. turda hiçbir aday 276 oy alarak Meclis Başkanı seçilemedi. En çok oyu alan AKP adayı İsmet Yılmaz ile CHP adayı Deniz Baykal 4. tura kaldı. MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat elendi. Dördüncü turda AKP adayı İsmet Yılmaz AKP'nin tüm milletvekillerinin oyunu alarak Meclis Başkanı seçilirken, CHP'nin adayı Deniz Baykal ise 182 oy aldı. Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 boş oy kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı.

YENİ BAŞKAN KONUŞTU

İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçildikten sonra konuştu. Yılmaz konuşmasında şunlara vurgu yaptı:Bu yüce Meclis'e başkan seçilerek, omuzlarıma yüklediğiniz görev onur nedeniyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ana kadar yürüttüğüm Milli Savunma Bakanlığı görevi de hukuken sona ermiştir. Meclis Başkanı olarak görevde kaldığım süre içerisinde, anayasa, iç tüzük ve hukuk kuralları çerçevesinde yüce Meclis'e hizmet etmeye çalışacağımı ifade etmek isterim.Yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diliyorum. Bu Meclis istiklal savaşını yöneten, devleti ve cumhuriyet kuran gazi Meclis’tir. Aziz milletimiz sorunların çözümü olarak bu Meclis’i görmektedir.  Burası demokrasinin kalbidir. Halkın sorunlarına çözüm buldukça, halkın umutları artacaktır. Bize düşen Meclis’in itibarını en yüksekte tutmaktadır. Yapacak çok işimiz var, kum saati işlemeye başladı. Bu da bize Meclis’in bir dakikasını bile boşa harcamamız gerektiğini göstermektedir.

Meclis'in daha iyi çözümleri ortaya koyabilmesi için gerekli tartışma ve konuşmanın yeri olduğunu milletimize gösterebiliriz. Milletimiz, TBMM’den yeni bir anayasa beklemektedir. Ekonomik ve demokratik seviye yeni anayasayı zorunlu kılmaktadır. Toplumda esasen çok geniş bir mutabakat mevcuttur.İyi işleyen demokrasi içinde, anayasanın beklenen toplumsal siyasal sorunların çözümü için gerekli zemini sağlamaktır. Yeni Anayasa hepimizin ortak sorumluluğudur. Toplumun tüm kesimlerinin bu sürece katılmasıyla herkesin sahip çıkacağı bir anayasa yapılabilir.

Bu dönemde devlet gücünü kullanan organlar arasındaki işbirliğine her zamankinden daha fazla olduğunu belirtmek isterim. Kuvvetler ayrılığı Cumhurbaşkanının  koordinasyonunda, belli devlet yetkilerinin kullanılmasına yönelik medeni bir işbirliğidir.Bize düşen farklı dünya görüşlerini ve yaşam biçimlerini bir arada ve zenginlik olarak görmektir. Çoğulculuk herkesin kendi kimliğiyle toplumsal yaşama katılmasıyla mümkündür. Bu konuda ihtiyaç duyduğumuz şey, kendi kültürel değerlerimize bu gözle bakmaktır. Evrensel değerleri benimseyen, farklılıklarını barış içinde yaşatabilen bir Türkiye ile geleceğe umutla bakabiliriz. Bir kez daha şahsıma gösterilen itimatta teşekkür ediyor, yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diliyor, yüce Meclis’i saygıyla selamlıyorum.

HEMEN DEVİR TESLİM YAPILDI 

Seçimde rakibi İsmet Yılmaz'ın seçimi kazandığını açıklayan Meclis'in geçici başkanı Deniz Baykal görevini İsmet Yılmaz'a devretti. 

ÜÇÜNCÜ TURDA ADAYLARIN ALDIĞI OYLAR

AKP adayı İsmet Yılmaz: 259

CHP adayı Deniz Baykal: 129

MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu: 80

HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat: 78

Boş oy 2

 

İKİNCİ TUR SONUÇLARI 

545 milletvekili katıldı
İsmet Yılmaz: 256
Deniz Baykal: 128
Ekmeleddin İhsanoğlu: 80
Dengir Mir Mehmet Fırat: 80
Geçersiz:1


BİRİNCİ TUR SONUÇLARI
AKP adayı İsmet Yılmaz: 256
CHP adayı Deniz Baykal: 125
MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu: 81
HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat: 81

 


  http://www.radikal.com.tr/138914213891426

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bahçeli - user393718

  Vermeyince Mabud, neylesin Bahçeli. Bu izansız adam kaçıncı defadır AKP'ye koltuk değneği oluyor ya hu? Partililer, siz ne yapıyorsunuz böyle bir başkanla? Millet sana AKP'nin yolsuzluklarının hesabını sor diye oy verdi, destek ol diye değil. Şimdi kınalar yak, ülkenin batışına ortak ol. Yarın da koalisyona ortak, hırsızlığa, yolsuzluğa destek ol. Sana yakışan her halde budur.

  yürekten diliyorum - canayan

  devlet bahçeli allah seni bildiği gibi yapsın.

  - Barnabycik

  Ön görüşmelerde Yılmaz'ı 4 dakikada uğurlayan Bahçeli, bugün kendisini 5 dakikada meclis başkanı yaptı! Herhalde bu kadarını İsmet Yılmaz bile beklemiyordu.

  _sayın bahçeli - burak akif

  ilk seçimde baraj altından hdp hdp diyerek siyaset yapar artık. millet vermiş oyunu hesap sor diye, o anlamış ortak ol diye.

  Meclis başkanı.........Balçovalı - user928332

  Bahçeli gene yaptı yapacağını AKP'ye koltuk değneği oldu.Bütün seçim gezilerinde AKP hakkında söyledikleri yalanmış.AKP'ye iftira atmış (!) MHP seçmenini kandırmış. Haydi bakalım MHP'liler mızrağı çuvala siğdırın da görelim. Bahçeli'yi başınızda tuttukça daha çok AKP'ye koltuk çıkarsınız.

  Ah MHP ne yaptın sen. - user1093222

  MHP kendi ayağına sıkıyor. Eğer erken seçim olursa baraj altında kalma ihtimalleri var.