Meclis İçtüzüğü için "uzlaşma" aranacak

Meclis İçtüzüğü için "uzlaşma" aranacak
Meclis İçtüzüğü için "uzlaşma" aranacak
AK Parti Grup Başkanvekili ve TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu Üyesi Mustafa Elitaş, Meclis'in daha aktif çalışmasını sağlayacak bir İçtüzüğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Elitaş, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Meclis'in verimli çalışmadığını belirterek, 1973 yılından beri uygulanan TBMM İçtüzüğü'nün parlamentonun verimli çalışmasını önlediğini ifade etti.

Meclis'in verimli ve hızlı çalışmasını istediklerini kaydeden Elitaş, kurulan komisyonun da kısa sürede uzlaşmayla yeni bir İçtüzük hazırlaması gerektiğini belirtti. Komisyon süresiyle ilgili soruya Elitaş, “Herhalde 2 yıl olmaz. Uygun olan kısa sürede sonuçlanmasıdır. Yeni İçtüzük yapılabilirse, bu dönem uygulanabilir” görüşünü savundu.

Elitaş, Meclis'in daha aktif çalışacak bir İçtüzüğe ihtiyacı olduğuna işaret ederek, “Bizim hiçbir zaman muhalefetin sesini kısmak gibi bir niyetimiz yok. İsteğimiz sadece Meclis'in daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlamaktır. Genel Kurul açıldıktan 3-4 saat sonra bile gündeme geçemiyoruz, asıl görüşmemiz gereken kanunları ele alamıyoruz. 'Meclis'in Anayasası' olan İçtüzüğün uzlaşmaya çıkarılmasını isteriz” diye konuştu.

Mevcut İçtüzüğün anlaşılmasının zor olduğunu ve birbiriyle çelişkili maddelerinin bulunduğunu savunan Elitaş, uygulanabilir bir İçtüzük yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. (aa)


    ETİKETLER:

    TBMM

    ,

    zaman