Meclis pazar günü toplanıyor

Başbakan Erdoğan'ın heyetinde yer alan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM'nin pazar günü olağanüstü toplanacağını açıkladı.


Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TBMM'nin pazar günü olağanüstü toplanacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB genişleme sorumlusu Günter Verheugen ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Aydın, TBMM'nin pazar günü toplanacağını söyledi.
AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, TBMM'nin 26 Eylül Pazar günü saat 11.00'de olağanüstü toplanması için bugün TBMM Başkanlığı'na başvuracaklarını bildirdi. Çelik, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hukuk reformu çerçevesinde Meclis'e getirilen, Genel Kurul'da maddeleri görüşülen ancak yürürlük ve yürütme maddeleri komisyona geri çekilen Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ve Hukuk Muhakemeleri Usulü Kanunu ve TCK tasarılarının söz konusu maddelerinin görüşülerek yasalaştırılacağını söyledi.
Genel Kurul'da, Türk Ceza Kanunu Tasarısı'nın hakaret suçunu düzenleyen 125. maddesi ile kaçak yapılaşmaya verilen cezaları düzenleyen 184. maddeleri üzerinde tekriri müzakere önergesi vereceklerini açıklayan Çelik, zina ile ilgili soruya da "Ortada bununla ilgili bir düzenleme yok. İlgili madde geçti. Böyle bir madde ve önerge ortada yok. Olmayan bir madde tartışılıyor" karşılığını verdi.

CHP MEMNUN

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TCK ile ilgili gelinen noktadan memnun olduklarını bildirerek, "Zaten CHP'nin istediği de buydu" dedi. Anadol, Brüksel'de yapılan açıklamaların ardından düzenlediği basın toplantısında, gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AB üyeliğinin Türkiye'nin 40 yıldan bu yana ulaşmak için çalıştığı bir hayal olduğunu belirten Anadol, şunları söyledi:
"Görüşmelerin çıkmaza girmemesinden, bir ölçüde krizin çözülmesinden memnunuz. Ancak lüzumsuz iç politika tartışmaları, TCK ve zina tartışmaları nedeniyle AB yolundaki Türkiye politikası yara almıştır. Bir gerginlik yaratmak, bir polemik başlatmak istemiyorum ama acı gerçek budur. Türkiye'nin AB politikası, lüzumsuz iç politika tartışmaları, Meclis'in yaşadığı tartışmalar yüzünden yara almıştır. Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olan çevrelerin ellerini, tezlerini güçlendirmiş, onların sayısını çoğaltmıştır. Bundan son derece üzgünüz. CHP'nin uyarıları, bundan yara almadan çıkmanın çaresiydi. Herhalde başa dönülecek, Türkiye hakkettiği AB yolunda bir mesafe alacaktır."

'KALDIĞI YERDEN DEVAM'

CHP'nin TCK konusundaki düşüncelerini koruduğunu belirten Anadol, "İnanmak istiyorum ki mutabakatımız devam etmelidir, edecektir. Buna inanmak istiyorum. Kaldığı yerden herhangi birşey ilave etmeden, yürürlük ve yürütme maddelerinin oylanması ve yasanın tümünün oylanması sonucunda işin çok kısa bir sürede bitmesini istiyoruz" dedi.
Bazı maddelerin tekriri müzakere ile yeniden görüşülmesini istemediklerini bir soru üzerine bildiren Anadol, daha fazla detaya girerek tartışma yaratmak ve mutabakatı zedelemek istemediğini söyledi. Anadol, olumsuz bir hava yaratarak Türkiye'nin daha fazla zarar görmesini istemediklerini kaydetti.

'LÜZUMSUZ TEKRAR'

Anadol, bir başka soruyu yanıtlarken de CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısında bulunduğunu anımsatarak, "Önemli olan bizim başvurumuzdur. Ayrıca bir önerge vermek lüzumsuz bir tekrardan ibaret olur. Siyasi bir önemi olmaz. Bizim önergemizi teyit, kendilerini de tatmin etmiş olurlar" diye konuştu.