Meclis reform için toplanıyor

Meclis, yeni TCK için bugün olağanüstü toplanıyor. AKP ve CHP zina dışındaki düzenlemelerde anlaştığı için tasarının hızla yasalaşması bekleniyor.

ANKARA - Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısını görüşmek için TBMM bugün olağanüstü toplanıyor. AKP ile CHP, özellikle düşünce özgürlüğüne ilişkin bazı maddelerde yeni değişiklikler yapma konusunda uzlaştı. Uzlaşmaya göre hâkim kararı olmadan bekâret kontrolü yapan sağlık elemanlarına da hapis geliyor. Kamuoyu ve AB'nin tepkileri üzerine AKP, zinanın yeniden suç kapsamına alınmasını bugünkü grup toplantısında yeniden değerlendirme kararı aldı. AKP'nin düzenlemeden vazgeçebileceği de bildirildi.
Partiler ayrı önerge vermeyecek
Meclis 346 maddelik TCK tasarısı için haftasonu dahil tam gün mesai yapacak. Genel Kurul bugün saat 15.00'ten 22.00'ye kadar, diğer günler ise 11.00-13.00, 14.00-22.00 saatleri arasında çalışacak. 26 Eylül Pazar günü görüşmeler tasarı bitene kadar sürecek. Zina dışında tüm değişiklikler ortak önerge ile yapılacak. AKP ve CHP'nin uzlaşması gereği partiler ayrı önerge vermeyecek. Adalet Alt Komisyonu'nun akademisyen üyelerinin, sivil toplum örgütleri ile üniversitelerin görüşü doğrultusunda hazırladığı öneri paketi, dün iki parti arasında değerlendirildi. TBMM
Adalet Komisyonu'nun AKP'li üyesi Hakkı Köylü ile CHP'li üyesi Orhan Eraslan'ın da katıldığı toplantıda, tasarı son şeklini aldı.