Meclis Soruşturma Komisyonu'nda gergin anlar

Meclis Soruşturma Komisyonu'nda gergin anlar
Meclis Soruşturma Komisyonu'nda gergin anlar
4 bakan hakkında Meclis soruşturma komisyonu karar toplantısında tansiyopn yükseldi. AKP Milletvekili Yusuf Başer ile CHP Milletvekili Erdal Aksünger arasında yaklaşık 15 dakika süren sözlü bir tartışma yaşandı. Tartışma AKP'li vekillerin CHP'li Aksünger'i sakinleştirmesiyle sona erdi. Öte yandan Komisyon Başkanı Hakkı Köylü'nün Komisyon'daki konuşmasında "Ben konuşmak istemiyorum. Çoğunluğun eğilimine uyduğumu belirtiyorum...." dediği öğrenildi.

Aksünger Hürriyet'e yaptığı açıklamada AKP 'lilerin 17-25 Aralık soruşturmalarının paralel yapının hükümete bir darbe girişimi olduğunu ve bunu da Anayasa Mahkemesi yoluyla yapmak istediklerini söylediklerini belirtti.

Aksünger, dokuzuncu konuşmacı olarak söz aldğını ve konuşması sırasında 'Asıl darbeci sizsiniz. Suriye'de meşru bir yönetimi yıkmak için silah gönderen, darbeye katkıda bulunan sizsiniz' dediğini aktardı.

Yusuf Başer ile aralarında tartışma yaşandığını ve kendisinin ayağa kalktığını söyleyen AKsünger AKP'li vekillerin araya girerek kendisini sakinleştirdiklerini ve konuşmasına beş dakika ara verdikten sonra devam ettiğini söyledi.

HAKKI KÖYLÜ'DEN İLGİNÇ ÇIKIŞ: "ÇOĞUNLUĞUN EĞİLİMİNE UYUYORUM..."

Komisyon toplantısında, en ilginç sözler Komisyon Başkanı Ak Parti milletvekili Hakkı Köylü'den geldi.
Savcı kökenli Köylü, Komisyon başkanı sıfatıyla son sözü söyleyecek isimdi.
Herkes konuştuktan sonra, gözler kendisine döndü.
Köylü ise sadece iki cümle söyledi;
"Ben konuşmak istemiyorum. Çoğunluğun eğilimine uyduğumu belirtiyorum...."

AK PARTİLİ ÜYELER: "DARBE GİRİŞİMİYDİ..."
Komisyon toplantısında Ak Partili komisyon üyelerinin ortam mesajı, 17-25 Aralık süreçlerinin bir "darbe girişimi" olduğu idi. Telefon dinlemelerin "usülsüz" olduğuna dikkat çeken, ihbarların tümünün aynı adresden geldiğini hatırlatan AK Partili komisyon üyeleri, "bu AK Parti'ye yönelik bir darbedir" diyerek, dört eski Bakan'ın Yüce Divan'a gönderilmemesi yönünde görüş bildirdiler.

MUHALEFET: ŞÜPHE VAR

Muhalefetin ortak mesajı ise, dört eski bakan hakkında yapılan soruşturma sonucunda, "güçlü bir şüphenin ortaya çıktığı" yönünde oldu. Bu güçlü şüphenin ancak bir mahkeme tarafından etraflıca araştırılarak aydınlatılabileceğine dikkat çeken CHP 'li vekiller, bunun için de bakanların Yüce Divan'a gitmeleri yönünde görüş bildirdiler.