Meclis 'sürece' araştırma komisyonuyla dahil olacak

Meclis 'sürece' araştırma komisyonuyla dahil olacak
Meclis 'sürece' araştırma komisyonuyla dahil olacak
AKP, Abdullah Öcalan ile başlatılan 'çözüm süreci'ne araştırma komisyonu kurularak Meclis'in de dahil olması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi. TBMM'nin süreçle sağlıklı şekilde irtibatının kurulmasının amaçlandığı kaydedilirken, komisyona CHP ve MHP'nin üye vereceği kesin değil

Radikal.com.tr – Hükümet dün bir yandan ‘Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alacak isimleri açıklarken bir yandan da Meclis’te ‘çözüm süreci’yle ilgili bir araştırma komisyon kurulması için TBMM Başkanlığı’na önerge verdi. AKP ’nin beş grup başkanvekilinin imzasını da taşıyan araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergenin gerekçesinde, “terör sorununun çözümüne yönelik önemli bir süreç yürütüldüğü”ne vurgu yapıldı. ‘Çözüm süreci’nin “daha güçlü, daha demokratik, daha özgür, daha huzurlu bir Türkiye hedefinin ileri bir adımı” olduğu ifade edilen gerekçede, toplumun değişik kesimlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve katkılarının alınması için ‘Akil İnsanlar Heyeti’nin oluşturulduğu, Meclis’in de kurulacak bir araştırma komisyonu aracılığıyla süreçle irtibatının sağlanacağı kaydedildi. Gerekçede, “Bu önerge ile, TBMM’de bir araştırma komisyonu kurularak, Yüce Meclisin ve bütün siyasi partilerin çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerinin tekliflerinin alınması hedeflenmektedir. Böylece, hem TBMM’nin süreçle sağlıklı irtibatı kurulabilecek, hem de komisyonun yapacağı kapsamlı çalışmalara Meclisin ve siyasi partilerimizin görüş, eleştiri, teklif veya çözüme katkıları alınabilecektir” denildi.

ADI ‘ÇÖZÜM SÜRECINI DEĞERLENDIRME KOMISYONU’ OLACAK

Araştırma komisyonu kurulması yönündeki önergelerine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, komisyonun ”Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu” adı altında kurulacağını belirtti. Diğer siyasi partilerin de sürece dahil olmasını isteyen Ünal, “Bu sürece dahil olması ve nihayetinde büyük bir sorumluluk gerektiren ve siyasi bir risk gerektiren bu süreçte herkesin elini taşın altına koymasını sağlamak ve siyasi sorumluluk almasını sağlamak için böyle bir komisyonun kurulmasını biz öneriyoruz” derken, ”Muhalefet partileriyle bir temasınız oldu mu?” sorusuna, ”Bunun öncesinde bir temas söz konusu olmadı” yanıtını verdi.

CHP VE MHP ÜYE VERECEK MI?

AKP’nin kurulmasını istediği araştırma komisyonuna kendisinin dışında süreci desteklediğini ifade eden BDP ’nin üye vermesinde bir sorun beklenmezken diğer iki muhalefet partisinin konuya yaklaşımlarının merak ediliyor. Sürece tamamen karşı olan MHP’nin komisyona üye vererek katkı sunması ‘büyük sürpriz olur’ diye değerlendirilirken, sürece ‘kredi veren’ ancak daha sonraki gelişmeler nedeniyle eleştirilerini sertleştiren CHP’nin ise konuyu yetkili kurullarda değerlendireceği belirtiliyor. Ancak araştırma önergesinin Genel Kurul’da kabul edilmesi halinde parti gruplarından bazıları üye vermese de komisyon kurulup çalışabiliyor.

‘ARAŞTIRMA KOMISYONU’ NE YAPAR?

İçtüzük hükümlerine göre araştırma komisyonlarının görevi; belli bir konuda bilgi edinilmek için inceleme yapmaktan ibaret. Parti gruplarının temsil oranlarına göre üye verdiği araştırma komisyonları en fazla 4 ay çalışıyor. Araştırma komisyonları hemen her kurumdan bilgi isteyebiliyor, buralarda inceleme yapabiliyor, ilgilileri çağrıp bilgi alabiliyor. Ancak, Devlet sırları ile ticarî sırlar, Meclis araştırması kapsamının dışında kalıyor.

Hem Anayasa hem de Meclis İçtüzüğü’ne göre, söz konusu araştırma komisyonunun, özellikle Abdullah Öcalan’ın, PKK’lıların sınır dışına çekilmesi sürecinde rol oynamasını istediği komisyon misyonunu yüklenmesi söz konusu değil.