Meclis TCK için toplandı

TCK tasarısının Adalet Komisyonu'na çekilen son iki maddesininin TBMM Genel Kurul'undan geçirileceği tarihi oturum saat 11.00'de başladı.

TBMM Genel Kurulu, TCK tasarısının Adalet Komisyonu'na çekilen son iki maddesini geçirmek üzere bugün saat 11.00'de toplandı. Meclis, toplandıktan sonra TCK tasarısı üzerindeki görüşmelerin bitmesi için öğleye kadar ara verecek. Bu ara sırasında Komisyon'da TCK tasarısının yürütme ve yürürlük maddeleri görüşülecek. Görüşmeler sırasında AKP’nin daha önce kabul edilen iki maddede değişiklik yapılması için girişimde bulunması bekleniyor.
AKP'nin ilk değişiklik önerisi imar suçlarıyla ilgili olacak. Gecekondulaşmanın önlenmesi için bu maddenin hemen yürürlüğe girmesini isteyen AKP, özellikle imar suçlarında tanınacak bir yıllık sürenin gecekondulaşmayı teşvik etmesinden endişe ediyor. Partililer, uygulamanın sadece bu madde için hemen yürürlüğü sokulup sokulamayacağını tartışıyor. Zira TCK bir yıl sonra yürürlüğe girecek.
AKP’nin üzerinde durduğu bir başka değişiklik ise, hakarete verilecek cezaların alt limitinin altı aydan üç aya çekilmesi olacak. Söz konusu değişiklikler konusunda CHP de olumsuz bir tavır içinde değil, ancak iki parti arasında bu konuda henüz resmi bir görüşme yapılmadı.
AKP hükümetinin TCK tasarısının son iki maddesi görüşülürken tasarıyı Meclis’ten TBMM Adalet Komisyonu’na geri çekmesi, dolayısıyla tasarının İlerleme Raporu'nun yayımlanmasına çok kısa bir süre kala askıya alınması Türkiye-AB ilişkilerini tehlikeli bir noktaya getirmişti. AB yetkilileri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karşılıklı restleşmelerin ardından, AB umutları sönmeye yüz tuttu. Erdoğan’ın bu kritik dönemde çıktığı Brüksel ziyareti AB ile ilişkilerde belirgin bir düzelme sağladı. Daha önce “AB bizim içişlerimize karışamaz" diyen Erdoğan, Brüksel temaslarında TCK tasarısının zina maddesi olmaksızın TBMM’den geçirileceğini söyleyerek, AB’ye güçlü bir siyasi taahhüt verdi.