Meclis'e cemevi için başvuru yapıldı

Meclis'e cemevi için başvuru yapıldı
Meclis'e cemevi için başvuru yapıldı
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Meclis'te Cemevi açılması için TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi de olan Aygün, başvuru dilekçesinde, Meclis'te 550 milletvekili, binlerce danışman, sekreter ve çeşitli statülerde çalışan personelin görev yaptığını kaydetti. Başta milletvekilleri olmak üzere tüm insanların inanç hakkı ve özgürlüğünün sağlanması açısından Alevi inancına sahip kişilerin ibadetini yapabilmesi için cemevine ihtiyaç olduğunu ifade eden Aygün, “Meclis bünyesinde öncelikle yer tesisi ve ardından da cemevinin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını arz ederim” dedi. (AA)


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Alevi

  ,

  İnceleme

  ,

  İnanç

  http://www.radikal.com.tr/108722710872278

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alevi halkının gururu - Cumhuriyet 1907

  Hüseyin Aygün cesur bir vekil tebrik ediyorum.

  Meclisde ki yobazlara - Can1969

  İktidara kapak olsun..

  Din bezirganı - Sinan Devrim

  Haklı bir öneri.İnanç sömürüsü yapan iktidarın gerçek yüzünü ortaya çıkaracaktır.

  e onun cevabı verilmemiş miydi? - alperboler

  yoksa bir daha yazı yazıp, diyanetten görüş alıp, "aha sorduk, ayrı bir din değilmiş işte, ibadethanesi ayrı olmaz, camiye gidin, kardeşim, hati, hati" demelerini mi istediniz. ilahi.

  Kim gidecek - anlaşılmak

  sn Aygünün teklifi yerinde ancak kim gelecek oraya herkes sizin gibi geçmişine kültürüne sahip çıkmıyor çoğu asimile olmuş yaranma güdüleri içinde kendi kimliklerini gizliyorlar yani ne kendilerine nedene millete faydaları var o koltukta kalmak için tabir yerindeyse on takla atıyorlar.

  KİM NE DESİN Kİ - HARAYDIN

  Alevi Mevlevi gibi bir dini yaşam biçimidir. Alevi Mevlevi, Sema Semah eşdeğer dini değerlerdir.Ancak bunlar dinin özel yaşam alanlarıdır. Mensuplarının tüm müslümanlara hitap etmeyen ritüelleridir, özel yaşanır.Alevi,Bektaşi,Mevlevi,Kadiri,Nakşi,Rufai özel dini yaşam alanları buyüzden Cumhuriyete geçince resmi statüden çıkarılmış, özel hayata asli yerine konmuştur.Yapmayın bu ülkenin farklılıkları huzursuz etmesi ne kadar yasak idiyse farklılıkların normal hayatı farklı statülere sokma gayreti de beyhudedir.

  Güzel teklif - Dead Solger

  Tebrik ederim. Cami var ise Cemevi ve Kilise vb olmalıdır. Hatta bu meclis ile sınırlı kalmamalıdır. Her caminin hemen yanında cemevi, kilise ve her türden inanışa ait ibadethaneler açılmalıdır.