Meclis'e seçim arası

AKP ile CHP, yerel seçim öncesi Meclis çalışmalarına ara verilmesinde uzlaştı. TBMM 9 - 24 Mart arası tatile girecek. Ancak iki parti 24 - 25 Mart günleride de 'aç-kapa' yapacak. Böylece tatil, fiilen 21 gün olacak

Yerel seçimler için geri sayım sürerken, milletvekillerini Ankara'da tutmakta zorlanan AKP ile CHP, Meclis çalışmalarına 'seçim arası' verilmesinde uzlaştı. Meclis resmi olarak 15 gün, fiilen ise 21 gün tatile girecek.
3 Kasım seçimleri ile oluşan 22. Dönem Parlamentosunda 2. yasama yılı çalışmalarına 1 Ekim 2003'te başlandı. Beş aylık sürede toplam 63 birleşim yapan Genel Kurul'dan, 130'a yakın yasa çıkarıldı.
AKP iktidarı bu süre içinde özellikle tartışmalı yasaları hızla çıkarabilmek için CHP'nin muhalefetine rağmen Meclis'e gece mesaisi de yaptırdı. Bu süre zarfında Meclis'te, Bütçe Yasası, Bilgi Edinme Yasası, Orman Yasası, Petrol Piyasası Yasası, Kamu Mali Yönetimi ve Kontralü Yasası, Bankacılık Yasası, At Yarışları Yasası, Enflasyon Muhasebesi, Elektronik İmza, Vakıflar Yasası, İcra İflas Yasası, Sporda Şiddedin Önlenmesi Yasası, Korsanla Mücadele Yasası da kabul edildi.
Ancak 27 Mart'ta yapılacak yerel seçimler, Meclis çalışmalarını da etkiledi. AKP ve CHP yönetimi, 'meydanların ısınması' nedeniyle milletvekillerini Ankara'da tutmakta zorlanınca, çareyi Meclis çalışmalarına ara vermekte buldu. Meclis'in gündemi ve çalışma saatleri konusunda genellikle uzlaşamayan AKP ile CHP, tatil kararında ise anlaştı.
Elden imzalanan Danışma Kurulu önerisine göre, TBMM 9 Mart Salı gününden itibaren 15 gün süreyle çalışmalarına ara verecek. Çalışmalarına 24 Mart Çarşamba günü başlaması gereken TBMM, 24 ve 25 Mart günleri de 'aç - kapa' yapacak. Buna göre TBMM, yerel seçimlerden sonra 30 Mart Salı günü toplanarak çalışmalarını sürdürecek. Böylece vekiller fiilen 21 gün seçim nedeniyle tatil yapmış olacak.