Meclis'i 'gaz'ladılar

Meclis'i 'gaz'ladılar
Meclis'i 'gaz'ladılar
CHP'liler, İçişleri bütçesi görüşülürken polisi protesto için 'biber gazı' yazılı deodoran sıktı. Ancak araya gerçek biber gazı da karıştı.

Toplumsal olayların ‘olmazsa olmazı’ biber gazı bu defa Meclis’te sıkıldı. CHP ’liler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın 2013 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında polisin göstericilere karşı kullandığı orantısız güce dikkat çekmek için üzerinde ‘biber gazı’ yazan deodorant sıktı.
CHP’li milletvekilleri, komisyon toplantısı başlamadan önce yanlarındaki ‘biber gazları’, gaz maskeleri, acı biber ve limonlarla yerlerini aldı CHP’li Süleyman Çelebi ve Musa Çam “Öğrencinin, öğretmenin, işçinin, memurun, emekçinin, emeklinin resmi içeceği: biber gazı. Limonlu tüketiniz” yazılı dövizler açtı. CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da üzerine ‘biber gazı’ yazdığı deodorantı etrafa sıktı. AK Partili milletvekilleri de CHP’lilere pet şişe fırlattı. Biber gazı görünümlü deodorant salondaki milletvekilleri ve gazeteciler arasında kısa süreli panik yarattı, öksürenler oldu. Bazı AK Parti’liler de CHP’lilere “Çocuğu geçtiniz” diyerek tepki gösterdi.
Bütçe görüşmeleri için daha sonra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, komisyona geldi. Şahin, salonda tek tek milletvekilleriyle tokalaştı. Bu sırada, CHP’li Çelebi, kendisiyle tokalaşan Şahin’e, “Sizin gazınızdan etkilenmemek için tedbirimizi aldık” diye karşılık verdi. AK Parti’li Mehmet Şükrü Erdinç, rahatsız olduğunu belirterek, “Sıkmayın, alerjim var” diye tepki gösterdi. Verilen arada CHP milletvekillerinin yanlarında getirdikleri su, limon ve peçeteleri dağıttığı görüldü.

‘Biraz da gerçeği sıkılmış

CHP’li Aslanoğlu deodorantın üzerine “biber gazı” etiketi yapıştırarak sıktığını söyledi. Kendisi AK Partililere deodorant sıkarken, arka sıralarda oturan bir CHP’linin elinde ise gerçek biber gazı olduğunu anlatan Aslanoğlu, “Arkadaş oynarken, yanlışlıkla düğmeye basmış, ortaya biraz gaz sızmış. Ama AKP ’lilere sıkılması gibi bir şey söz konusu değil” dedi.