Meclis'in gazeteci vekilleri

Meclis'in gazeteci vekilleri
Meclis'in gazeteci vekilleri
2015 Genel Seçim'lerinde partiler birçok gazeteciyi de milletvekili adayı olarak gösterdi. İşte 2015 Genel Seçim'leri sonucu milletvekili olan gazeteciler...

RADİKAL - Parlamento yıllardır her meslekten siyasete ilgi duyanların hayalindeki yerlerden biri. Bu hayali kuranlar arasında gazetecilerin çokluğu da dikkat çekmişti. Aralarında Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş, Markar Eseyan'ın da bulunduğu gazeteciler Meclis'e vekil olarak girme hakkı elde etti. Sabah yazarı Mahmut Övur, televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu'nun da aralarında bulunduğu isimler ise Meclis'e giremedi. 3 partiden yaklaşık 13 gazeteci seçim sonucunda vekil olarak Meclis'e girme hakkı elde etti. İşte kazanan ve kaybeden gazeteci adaylar:

CHP'NİN GAZETECİ VEKİLLERİ

CHP İstanbul 2. bölge 7. sıradan aday olan Enis Berberoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre Meclis'e girdi. İstanbul 1. Bölge 4. sıradan aday olan Barış Yarkadaş, Eskişehir'den aday olan Utku Çakırözer, İzmir'den aday olan Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, İstanbul 3. Bölge'den aday olan Eren Erdem CHP'den vekil olarak Meclis'e girmeyi başardılar.

CHP Aydın 5. sıradan milletvekili adayı olan Tayfun Talipoğlu, İstanbul 2. Bölge 14. sıradan aday olan Çiğdem Anad, İstanbul 1. Bölge 19. sıradan aday olan Mustafa Can Ataklı,20. sıradan aday olan Necdet Saraç ile Orhan Bozkurt,Fatma Ulubey, Şaban Sevinç ve Muzaffer Yiğitbaşı ise CHP'den aday olup kazanamayan isimler oldu.

AKP'NİN GAZETECİ VEKİLLERİ

AKP'den milletvekili adayı olup gazeteciler Muhsin Kızılkaya Mersin, Markar Esayan İstanbul 2. Bölge, Mehmet Metiner 3. Bölge, Hüseyin Yayman ise İstanbul 1. Bölge'den vekil seçildi. Şamil Tayyar Gaziantep, Orhan Miroğlu ise Mardin'den vekil seçildi. AK Parti Ankara 2. bölge 10. sıradan aday olan Nuri Elibol, ile İstanbul 3. Bölge 14. sıradan aday olan Sabah yazarı Mahmut Övür ise Meclis'e giremedi.